Najnowsze

Hotelarze z Rimini skarżą synoptyków. "Takie prognozy niszczą naszą turystykę"

Najnowsze

Prognoza pogody na poniedziałek dla kurortów europejskich
TVN MeteoPrognoza pogody na poniedziałek dla kurortów europejskich

Błędna prognoza pogody zapowiadająca gwałtowne burze i ulewy tak sterroryzowała turystów, że zrezygnowali z przyjazdu na weekend do Rimini - twierdzą tamtejsi hotelarze. Domagają się od włoskich meteorologów odszkodowania za poniesione straty.

- Takie prognozy niszczą naszą turystykę - oświadczyli właściciele setek hoteli i pensjonatów z jednego z największych włoskich nadmorskich kurortów i poinformowali o wystąpieniu na drogę sądową.

Prezes miejscowego stowarzyszenia przedstawicieli branży hotelowej Patrizia Rinaldis przypomniała, że przez prawie tydzień meteorolodzy zapowiadali, że weekend nad Riwierą w regionie Emilia-Romania upłynie pod znakiem gwałtownych burz.

"Pokazywano pioruny, a u nas było słońce"

- Mieliśmy piękny piątek, cudowną sobotę, w niedzielę dopiero się zachmurzyło. Na stronach internetowych z prognozami meteo cały czas pokazywano pioruny, a u nas było słońce i 30 stopni - opisywała Rinaldis. Jak podkreśliła, takie zapowiedzi i ostrzeżenia przynoszą gigantyczne straty, ponieważ ludzie masowo rezygnują z przyjazdu.

W rezultacie każdy hotel traci 5-6 tys. euro, a hoteli w Rimini i okolicach jest 2,5 tys.- wynika z przedstawionych statystyk. Protestujących, którzy wystąpili przeciwko synoptykom, poparli przedstawiciele lokalnych władz.

To nie pierwsza wpadka

Po raz pierwszy hotelarze z Rimini zbuntowali się po Wielkanocy w 2013 roku, też zapowiedzianej błędnie jako okres niepogody. Tysiące potencjalnych gości odwołało wtedy rezerwacje.

Przed minionym weekendem fatalne prognozy pogody przedstawiono niemal dla całych Włoch, a Obrona Cywilna ostrzegała przed wyjątkowo silnymi burzami i ulewami. Na znacznym terytorium kraju zapowiedzi te się potwierdziły. Wielogodzinne oberwanie chmury i burze sparaliżowały w niedzielę Rzym.

Nowe informacje o pogodzie w Rimini i innych turystycznych rejonach znajdziecie w prognozie dla kurortów na świecie.

Autor: js/map / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości