Grad zniszczył sady i domy

Grad w woj. świętokrzyskim

Prawie 70 uszkodzonych budynków i kilkadziesiąt hektarów zniszczonych sadów, to straty po ulewie połączonej z gradobiciem, jaka przeszła w niedzielne popołudnie nad woj. świętokrzyskim. Rolnicy są załamani, stracili spory procent tegorocznych plonów jabłek. A to nie koniec pogodowych nieszczęść w tamtym terenie, w poniedziałek przeszła nad nim gwałtowna burza, o czym doniósł Reporter 24.

Niedzielna nawałnica trwała kilkanaście minut. Kule gradu miały nawet 4 centymetry średnicy. To one spowodowały największe zniszczenia.

Jak poinformował rzecznik świętokrzyskiej Państwowej Straży Pożarnej Arkadiusz Wesołowski, najbardziej ucierpiały powiaty opatowski i staszowski.

Zniszczone są dachy na 67 budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Cały czas trwają prace nad ich zabezpieczeniem, tym bardziej że prognozy meteorologiczne zapowiadają na poniedziałek burze w tym rejonie.

Bez jabłek na jesieni

Sadownicy oceniają, że stracili kilkadziesiąt procent tegorocznych plonów jabłek.

- Część owoców spadła na ziemię, to co pozostało na drzewach, jest uszkodzone przez kule gradu. Nie będzie się nadawać do sprzedaży konsumpcyjnej, na którą liczyliśmy - mówi prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Ryszard Ciźla.

Dodał, że nie wszystkie uszkodzenia sadów da się stwierdzić od razu. - Z mojego doświadczenia wynika, że duża część rolników nie miała ubezpieczonych upraw - powiedział.

Starosta staszowski Andrzej Kruzel poinformował, że przez cały dzień w terenie odpowiednie służby koordynowały zabezpieczanie budynków. Starostwo dokupiło kilkadziesiąt plandek budowlanych. Komisje sprawdzały także rozmiar strat upraw rolniczych i sadowniczych.

- Rozesłaliśmy do gmin i bezpośrednio do sołtysów komunikaty ostrzegające o kolejnych ulewach połączonych z wichurami, które są zapowiadane na dzisiejszy wieczór. Cały czas jesteśmy w pogotowiu na wypadek kolejnych zdarzeń pogodowych - dodał.

Poniedziałkowe gradobicia

A silna burza już po południu pojawiła się na terenie woj. świętokrzyskiego. Towarzyszył jej silny wiatr, który bez trudu wyrywał drzewa z korzeniami - poinformował redakcję Kontakt 24, Internauta @Tales, autor poniższych zdjęć.

CZYTAJ WIĘCEJ NA KONTAKT24

Autor: mm/rs / Źródło: PAP, Kontakt24

Pozostałe wiadomości