Gigantyczna burza piaskowa na Bliskim Wschodzie. Dwie osoby nie żyją


Potężna burza piaskowa przeszła we wtorek nad niektórym krajami Bliskiego Wschodu. W Libanie zginęły dwie osoby, a kilkaset trafiło do szpitali. W chmurach pyłu pogrążone są też Izrael, Jordania i Cypr.

W tym ostatnim kraju loty z lotniska w Larnace przekierowano do miasta Pafos, gdyż widoczność spadła do 500 metrów.

Burza piaskowa? Nie o tej porze roku

- Wcześniej mieliśmy u nas burze piaskowe, ale nie aż tak intensywne. To zjawisko bardzo rzadko występuje o tej porze roku. Dotknęło ono cały region - powiedział przedstawiciel cypryjskiego centrum meteorologicznego.

Mieszkańcy Syrii umieszczają w sieci zdjęcia wielkich chmur pyłu. Burze piaskowe często latem występują na Bliskim Wschodzie, ale zazwyczaj głównie w Iraku i państwach Zatoki Perskiej, gdzie chmury piasku są przywiewane z suchych obszarów.

Piasek nad morzem

Libańskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w wyniku burzy śmierć poniosły dwie osoby, a 750 trafiło do szpitali z powodu problemów z oddychaniem. Resort ostrzegł mieszkańców, by nie wychodzili z domów. Tym, którzy muszą to zrobić, zalecono korzystanie z masek.

W stolicy Libanu, Bejrucie, widoczność nad morzem wynosi jedynie kilkaset metrów. W Trypolisie na północy kraju zamknięto sklepy i restauracje.

Libański Czerwony Krzyż poinformował, że 130 osób, które skarżyły się na kłopoty z oddychaniem, hospitalizowano w poniedziałek i we wtorek w dolinie Bekaa na wschodzie oraz w północnym okręgu Kada Akkar.

Libańska agencja meteorologiczna oraz urząd lotnictwa cywilnego prognozują, że burza będzie szaleć także w środę. Wilgotność powietrza wyniesie od 65 do 85 proc. Kurz zacznie opadać w środę wieczorem.

Na Cyprze kilkanaście osób wymagało opieki lekarskiej z powodu kłopotów z oddychaniem, a władze zaapelowały do obywateli, by pozostali w domach. Burza na Cyprze ustanie dopiero w czwartek, ale według agencji meteorologicznej sytuacja wróci do normy nieco później.

Izraelskie władze ostrzegły osoby starsze i kobiety w ciąży, by nie przemęczali się i nie wychodzili z mieszkań. Szkołom zalecono, by lekcje wychowania fizycznego odbywały się wewnątrz.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości