Francuski region spływa deszczem. Czekają go kolejne bardzo intensywne opady

W kilku francuskich regionach obfite ulewy spowodowały szereg problemów
W kilku francuskich regionach obfite ulewy spowodowały szereg problemów
ENEX
ENEXW kilku francuskich regionach obfite ulewy spowodowały szereg problemów

Obfite ulewy utrzymujące się w graniczącym z Hiszpanią francuskim regionie Langwedocja-Roussillon, położonym na południu kraju nad Morzem Śródziemnym, spowodowały wiele szkód w lokalnych prowincjach. Stacje meteorologiczne raportowały, że miejscami w godzinę spadło nawet 20-40 l/mkw.

Największe utrudnienia z powodu podtopień odnotowano na terenie departamentów Pireneje Wschodnie, Herault oraz Aude na terenie regionu administracyjnego Langwedocja-Roussillon.

Obfite ulewy

Zgodnie z komunikatami francuskich meteorologów w poniedziałek 29 września nad wschodnią częścią departamentów Pireneje Wschodnie oraz Aude utrzymywały się opady o intensywności rzędu 20-40 l/mkw. na godzinę.

Przez ostatnie 12 godzin najwięcej wody spadło w okolicach miejscowości Boulou w Pirenejach Wschodnich (155 l/mkw.) oraz w Villeneuve-les-Corbieres (157 l/mkw.) i Rivesaltes (115 l/mkw.), miejscowościach w departamencie Aude.

Wodna przeszkoda

Woda uniemożliwiała przejazd m.in. drogą prowadzącą do gminy Torreilles oraz Cerberus w Pirenejach Wschodnich. Spore utrudnienia z przejazdem mieli także kierowcy na zachodzie departamentu Herault, gdzie przez trzy godziny utrzymywały się opady rzędu 30-60 l/mkw.

Spadnie jeszcze więcej

Niestety prognozy pogody nie przewidują poprawy sytuacji. W nocy z poniedziałku na wtorek spodziewane są dalsze opady, których natężenie meteorolodzy prognozują na około 50-70 l/mkw. Suma opadów może miejscami wzrosnąć z około 90 do 130 l/mkw., a nawet do 200 l/mkw.

Autor: mb/map / Źródło: ENEX, France 3 - Languedoc-Roussillon

Pozostałe wiadomości