Najnowsze

Fatalne warunki na południe od Polski. Front zmroził Europę Środkową

Najnowsze


Fatalnie jeździ się dzisiaj po drogach Europy Środkowej. Na południe od naszych granic opady marznącego deszczu przyniosły komunikacyjny paraliż w Czechach, Słowacji, północnych Węgrzech i w Austrii. Trudno jest również w słowackich Tatrach i Alpach tyrolskich.

Poprawiają się warunki jazdy na drogach Czech, Słowacji i Węgier. "Nadchodzi odwilż, ale na międzynarodowych trasach tranzytowych jest nadal bardzo ślisko" - ostrzegają drogowcy i synoptycy.

W Czechach nadal bardzo ślisko

Wszystkie tranzytowe połączenia prowadzące przez Czechy na południe i zachód Europy są przejezdne, ale nawierzchnie dróg są bardzo śliskie, zwłaszcza w Karkonoszach, Górach Rudawskich i na południu kraju w Szumawie. Do kilku wypadków doszło na autostradzie D-1 łączącej Pragę przez Brno z Ostrawą i dalej w kierunku Polski. Zgodnie z prognozami synoptyków, temperatury wzrosły od 2 do 11 stopni na południu kraju.

Lód na słowackich trasach tranzytowych

Gorsze warunki na drogach panują na Słowacji. W nocy z niedzieli na poniedziałek w samej Bratysławie na zlodowaciałych nawierzchniach rozbiło się 20 samochodów. W stolicy nie kursują trolejbusy i tramwaje, ponieważ marznący deszcz zerwał linie trakcyjne. Strażacy nadal usuwają drzewa, które uszkodziły dziesiątki samochodów padając pod naporem marznącego deszczu.

Wszystkie drogi tranzytowe są przejezdne, ale nawierzchnie na trasach międzynarodowych są nadal śliskie i policja zaleca ostrożność, zwłaszcza na autostradzie D-1 między Bratysławą Trnawą i Zyliną.

Górskie przejścia graniczne między Polską i Słowacją pokrywa warstwa zlodowaciałego śniegu.

Zmrożone lotnisko w Budapeszcie

Z lodem i śniegiem na trasach tranzytowych zmagają się nadal Węgrzy. W nocy z niedzieli na poniedziałek na zachodzie kraju wydarzyło się aż 90 wypadków drogowych, w których odniosło obrażenia 15 osób. Ze śniegiem i lodem nie dawały sobie rady nawet wozy strażackie, które jadąc do wypadków lądowały w rowie. Od rana główne trasy są już przejezdne.

Trudna sytuacja panuje na międzynarodowym lotnisku im. Ferenca Liszta pod Budapesztem. Trwa odszranianie powierzchni startowej i samolotów. Loty są opóźnione. Kilka samolotów rejsów międzynarodowych wylądowało w Bratysławie.

Autor: /ŁUD/mj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości