Najnowsze

Darmowa komunikacja dla kierowców w Krakowie. Winny smog

Najnowsze

Smog wisi nad Krakowem
tvn24Smog wisi nad Krakowem

Jakość powietrza w niektórych miastach wciąż jest zła. Smog powrócił m.in. do Krakowa, gdzie w sobotę będzie obowiązywała darmowa komunikacja dla kierowców.

OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

Ze względu na smog w sobotę w Krakowie kierowcy, którzy tego dnia zrezygnują z jazdy samochodem, będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną, poinformował w piątek Urząd Miasta Krakowa (UMK). Darmowa usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących do których kursuje komunikacja MPK.

Kierowcy i pasażerowie jeżdżą za darmo

UMK informuje, że "z bezpłatnych przejazdów będą mogły korzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy, bez względu na miejsce jego wydania. Z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny (pojazd może być także zarejestrowany na firmę) wraz z osobami towarzyszącymi - maksymalnie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie".

SPRAWDŹ aktualną jakość powietrza w innych miastach w Polsce.

Miasto Kraków zwraca się do mieszkańców z prośbą o sprawdzanie na stronie internetowej WIOŚ w Krakowie aktualnych stanów stężeń dobowych pyłów PM10 i ewentualne podjęcie adekwatnych środków zapobiegawczych.

Jakość powietrza w Krakowie z godz. 19-20 (GIOŚ)

Należy unikać przebywania na powietrzu

Urząd miasta opublikował komunikat, w którym apeluje do mieszkańców miasta, by ci "unikali długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni", a także "ograniczyli duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni". Wszystko po to, by nie narażać się na zbędny kontakt z zanieczyszczeniami, znajdującymi się w powietrzu.

Groźny pył

Pył zawieszony jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego. Narażone są także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Jak walczyć ze smogiem?
Jak walczyć ze smogiem?tvn24

Autor: zupi/aw / Źródło: PAP, TVN24 Kraków

Pozostałe wiadomości