"Czy galaretka tężeje w kosmosie?" Młodzi Polacy w finale "Space Lab"

"Czy galaretka tężeje w kosmosie?" Młodzi Polacy w finale "Space Lab"

Czy galaretka w kosmosie tężeje, albo co można zrobić z fekaliami kosmonautów, ale też czy w kosmosie można produkować wysokiej jakości insulinę - nad takimi zagadnieniami zastanawiają się młodzi ludzie z Polski, którzy startują w międzynarodowym konkursie "Space Lab". Do finału przeszło sześć zgłoszeń z naszego kraju. To trzeci najlepszy wynik w na świecie. Ich pomysły oceni m.in. Stephen Hawking.

Uczniowie biorący udział w międzynarodowym konkursie musieli przygotować propozycje doświadczeń, które będzie można przeprowadzić na znajdującej się 400 km nad Ziemią Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Trzeba było nie tylko opisać swoje pomysły w zgłoszeniu wideo, ale również zaprezentować sposób, w jaki zostaną one wykorzystane przez wykwalifikowanych astronautów i naukowców.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów w dwóch kategorii wiekowych - od 14 do 16 oraz od 17 do 18 lat, którzy zgłaszali się samodzielnie lub w maksymalnie trzyosobowych zespołach. Napłynęły tysiące zgłoszeń z 80 krajów świata.

Darłowo, Gdynia, Swidnik i Warszawa walczą o zwycięstwo

- Jesteśmy zachwyceni reakcją młodzieży na YouTube Space Lab. Uczestnicy stanęli na wysokości zadania, prezentując wielką wyobraźnię, kreatywność i pasję. Naszym celem była aktywizacja młodych naukowców, a liczba zgłoszeń pokazuje, że się to udało. Dzisiejsi finaliści Space Lab to przyszli odkrywcy - powiedział szef marketingu Google na region Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki i pomysłodawca konkursu Zahaan Bharmal.

Na liście sześćdziesięciu regionalnych finalistów znalazło się aż sześć zgłoszeń z Polski przygotowanych przez uczniów z Warszawy, Gdyni, Darłowa i Świdnika. Tym samym Polska znalazła się na trzecim miejscu pod względem liczby finalistów, tuż za Stanami Zjednoczonymi (dziesięć drużyn-finalistów) oraz Indiami (dziewięć drużyn).

Głosuj na YouTube

Finaliści potrzebują teraz wsparcia internautów. Do 24 stycznia można głosować na najlepszy eksperyment za pośrednictwem strony www.youtube.com/SpaceLab. Na każdą propozycje można głosować raz dziennie.

Ostateczną decyzję podejmie jury, w którym znaleźli się m.in. prof. Stephen Hawking, astronauci Frank De Winne i Akihiko Hoshide. Uwzględniając głosy internautów, wybierze ono sześciu regionalnych zwycięzców.

Nastepnie z tej grupy wyłoni dwóch globalnych zwycięzców - po jednym projekcie z każdej grupy wiekowej. Właśnie ich eksperymenty zostaną przeprowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wykonywane doświadczenia będą transmitowane na żywo na YouTube.

Zwycięzca będzie mógł przejść szkolenie dla astronautów

Oprócz tego zwycięzcy będą mogli wybrać jedną z dwóch nagród. Pierwsza propozycja to wycieczka na wyspę Tanegashima w Japonii, gdzie zobaczą start statku kosmicznego, na pokładzie którego przeprowadzany zostanie ich eksperyment w kosmosie. Alternatywą będzie podróż do Rosji, gdzie po ukończeniu 18 lat zwycięzcy mogą odbyć jedyne w swoim rodzaju szkolenie dla astronautów w Gwiezdnym Miasteczku - miejscu doskonalenia rosyjskich kosmonautów.

Konkurs obok prywatnych firm współorganizują amerykańska agencja kosmiczna (NASA), Europejska AgencjaKosmiczna (ESA) oraz Japońską Agencją Badań Kosmosu (JAXA). Partnerem projektu w Polsce jest Centrum Nauki Kopernik, patronat nad konkursem objęła też minister edukacji narodowej.

Stanisław Bartczak, Sylwia Grabińska, Mateusz Piotrowski interesują się możliwościami produkcji leków w kosmosie:

Rafał Wesołowski, Marcin Juchniewicz i Krzysztof Kallas chcą badać zachowania pająka w stanie mikrograwitacji:

Patryk Kopciński proponuje badać oddziaływanie sił pola magnetycznego w stanie nieważkości:

Bartoszk Krzowski interesuje się powstawaniem galaktyk:

Michał Styk, Maria Leniarska, Jakub Jabłoński proponują badania nad wykorzystaniem nieczystości wytwarzanych przez kosmonautów:

Maciej Giza jest ciekawy, czy galaretka tężeje w kosmosie:

Autor: js/rs / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości