Najnowsze

Cyklon Seroja zagraża Australii. "Sytuacja jest bardzo poważna"

Najnowsze

Prognozowane porywy wiatru cyklonu
Ventusky.comPrognozowane porywy wiatru cyklonu

Władze Australii Zachodniej wezwały mieszkańców środkowo-zachodniego wybrzeża do znalezienia bezpiecznego schronienia z powodu zbliżającego się cyklonu Seroja. Zdaniem władz, prognozowane porywy wiatru towarzyszące żywiołowi mogą być takimi, jakie nie były widziane na tym terenie od dekad.

Mieszkańcy regionów Mid West i Gascoyne w stanie Australia Zachodnia mają przygotować się do ewakuacji, ponieważ do wybrzeża zbliża się cyklon Seroja. Według synoptyków może przybrać na sile i stać się odpowiednikiem huraganu trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

- Sytuacja jest bardzo poważna, a potencjał do rozległych zniszczeń wysoki – powiedział minister ds. służb ratunkowych Fran Logan w telewizji ABC. - Mamy nadzieję, że uda nam się przejść przez te kilka następnych dni bez ofiar śmiertelnych i bez poważnych szkód materialnych. Musimy pracować w oparciu o najgorszy scenariusz – dodał. Zdaniem Logana, siła wiatru towarzysząca cyklonowi może być tak duża, jakiej nie widziano na tym terenie od dziesięcioleci.

Porywisty wiatr i ulewy

Australijskie Biuro Meteorologiczne prognozuje, że prędkość wiatru może sięgać 150 kilometrów na godzinę. Cyklonowi będą też towarzyszyły ulewne deszcze, które mogą spowodować znaczne szkody w społecznościach nadmorskich. Zdaniem meteorologów, najsilniejsze porywy mogą wystąpią na wybrzeżu pomiędzy miastami Geraldton a Denham.

Wcześniej cyklon Seroja nawiedził Indonezję i Timor Wschodni. Ulewny deszcz towarzyszący żywiołowi doprowadził do utworzenia się powodzi, w których zginęło ponad 100 osób. Cyklon zniszczył ponad dwa tysiące budynków. Tysiące ludzi zostało bez dachu nad głową.

Prognozowana trasa przejścia cyklonu Seroja (Joint Typhoon Warning Center)Joint Typhoon Warning Center

Autor: anw/dd / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: https://worldview.earthdata.nasa.gov/, Joint Typhoon Warning Center

Pozostałe wiadomości