Najnowsze

Co najmniej kilkunastu rannych w zamieciach śnieżnych

Najnowsze


Białe święta w środkowych i północnych Stanach Zjednoczonych w tym roku są pewne. Miejscami spadły ilości śniegu niewidziane od lat. W połączeniu z silnym wiatrem sprawiło to niemało trudności. 11 osób zostało rannych w tylko dwóch wypadkach.

Warunki pogodowe, z jakimi zmagali się w środę mieszkańcy Dakoty Południowej doskonale pokazuje nagranie, które zamieścił w mediach społecznościowych meteorolog amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS), Matthew Dux. Przejeżdżając samochodem przez potężną zamieć śnieżną w mieście Sioux Falls, niemal nic nie było widać.

Silny wiatr

Porywy wiatru dochodziły nawet do 96 kilometrów na godzinę i to one stwarzały największe komplikacje. Jednak choć śniegu nie spadło dużo, to na tyle, aby pobić rekord. Według NWS w środę w Sioux Falls spadło 7 centymetrów śniegu, co oznacza największą sumę opadów dla 23 grudnia. Poprzedni rekord ustanowiony w 1987 roku wynosił 6,6 cm.

11 rannych w dwóch wypadkach

W dwóch wypadkach drogowych rannych zostało łącznie 11 osób. Do jednego, w którym zderzyło się 15 pojazdów, doszło na autostradzie międzystanowej nr 29 w pobliżu Dell Rapids. Sześcioro rannych pochodziło z dwóch aut.

Jak przekazał rzecznik Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego w Dakocie Północnej Tony Mangan, drugi wypadek zgłoszony około godzinę później miał miejsce na autostradzie międzystanowej nr 30 obok Hartford. Uszkodzonych zostało około 25 pojazdów, a rannych pięć osób. Podróżujący z poważnymi obrażeniami zostali przetransportowani do szpitali. Stan zdrowia nie zagrażał ich życiu.

Odwołane loty i przerwy w dostawie prądu

Niewiele lepiej było w sąsiednich stanach. Śnieżyce z porywistym wiatrem wystąpiły też w Nebrasce i Minnesocie. W pierwszym ze stanów termometry wskazywały -8 stopni Celsjusza, ale przez silne podmuchy temperatura odczuwalna spadła do -21 st. C.

W Minnesocie do godziny 18 w środę według danych firmy Xcel Energy 13 tysięcy odbiorców pozostawało bez prądu. Na międzynarodowym porcie lotniczym Minneapolis-St. Paul odwołano setki lotów.

Autor: ps/dd / Źródło: Reuters, ENEX, Argus Leader

Pozostałe wiadomości