Najnowsze

Co jeść, żeby nie przytyć w ciąży?

Najnowsze

Co jeść, żeby nie przytyć w ciąży?
Co jeść, żeby nie przytyć w ciąży?

Jesteś w ciąży i nie chcesz przytyć, ale wiesz, że musisz dostarczyc dziecku odpowiednich składników odżywczych do prawidłowego rozwoju. Co zatem nakładać na talerz? Podpowiadamy w magazynie "Pożegnanie z wagą" na natenie TVN Meteo Active.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Magda Wiecierzyńska jest w 14. tygodniu ciąży. Podobnie jak większość mam, chce zdrowo się odżywiać i do rozwiązania za dużo nie przytyć. Do tej pory przybyły jej tylko dwa kilogramy. Nie ma typowych dla kobiet w ciąży zachcianek, a raczej odczuwa awersję do niektórych potraw.

Dieta Magdy

Magda budzi się ok 7.30 i prawie od razu je śniadanie. Są to kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z wędliną i warzywami, czasami kanapka z dżemem, lub serek czy jogurt z musli i owocami.

Na obiad ok godz. 14, 15 lubi jeść botwinę lub makaron. Po paru godzinach na podwieczorek sięga po owoce. Kolacji na ogół nie jada, a jeśli już, to są to kanapki.

Między posiłkami Magda zjada owoce lub warzywa, bo szybko robi się głodna. Nie przepada za słodyczami, ale w ciąży polubiła lody. Nie pije kawy ani herbaty. Wypija za to sześć 6 szklanek wody i napar z imbiru i cytryny.

Nie lubi jeść dużo, dlatego stara się jeść często. Nie jada kupnych potraw, najczęściej gotuje razem z mężem.

Błędy Magdy

Bohaterka "Pożegnania z wagą" odżywia się na ogół dobrze, bo jada regularnie pięć posiłków i pije odpowiednią ilość płynów, Niestety w jej diecie brakuje żelaza i kwasów omega-3, bo rzadko jada mięso i ryby. Ma też niedobory wapnia, bo nie lubi produktów mlecznych.

Porady dla Magdy

W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na wapń, dlatego Magda powinna uzupełnić jego niedobory. Dietetyk Aneta Łańcuchowska poradziła naszej bohaterce, żeby wprowadziła do diety napoje roślinne wzbogacone w wapń: ryżowe, owsiane, sojowe, jeżeli nie lubi mleka krowiego.

Niedobory żelaza żelaza odbuduje jedząc migdały, siemię lniane i zarodki pszenne.

Musi zacząć jeść tłuste ryby, bo tam znajdzie cenne kwasy omega-3.

Czego nie wolno jeść w ciąży

Magda musi też uważać na pewne grupy produktów. Nie powinna w ogóle jeść nowalijek. Dlaczego? Bo jest w nich dużo środków ochrony roślin, pestycydów czy azotanów. - Lepiej w tym sezonie postawić na warzywa, takie jak marchewka, pietruszka, seler, buraki lub mrożone brokuły czy kalafior - radzi Łańcuchowska.

W ciąży nie powinno się też jeść jajek na miękko, żeby nie zarazić się salmonellą. Jak ognia należy też unikać surowego czy niedosmażonego mięsa, żeby nie zarazić się toksoplazmozą. Rezygnujemy również z serów z mleka niepasteryzowanego i stronimy od alkoholu.

Bezpieczne warzywa i owoce

Dodatkowo kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę na mycie warzyw czy owoców. Aby wyeliminować z nich pestycydy i drobnoustroje najpierw wkładamy dany owoc czy warzywo do wody z octem, a następnie do wody z proszkiem do pieczenia lub sodą oczyszczoną.

Autor: mar/mk / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości