Najnowsze

13 mld dolarów na odkażenie Japonii

Najnowsze

Japończycy przeznaczą sporą sumę pieniędzy na usuwanie skażeń (TVN24)
Japończycy przeznaczą sporą sumę pieniędzy na usuwanie skażeń (TVN24)

Rząd Japonii wyda co najmniej bilion jenów (13 mld dolarów) na usuwanie skażeń promieniotwórczych z terenu okolic Fukushimy, dotkniętego największą katastrofą nuklearną od czasu awarii w Czarnobylu - powiedział w czwartek premier Yoshihiko Noda.

- Bierzemy odpowiedzialność za odkażanie, dlatego przeznaczymy na to co najmniej bilion jenów z budżetu. Jest to warunek konieczny, by ludzie mogli wrócić do swoich domów - powiedział Noda.

29 milionów metrów sześciennych skażonej ziemi

W perspektywie jest usunięcie i unieszkodliwienie 29 mln metrów sześciennych skażonej ziemi z rozległego obszaru w leżącej niecałe 250 km na północny wschód od Tokio Fukushimie i czterech pobliskich prefekturach.

Niektórzy eksperci obliczają, że sprzątanie po katastrofie może pochłonąć wiele bilionów jenów.

Wywołana trzęsieniem ziemi i tsunami marcowa awaria elektrowni atomowej Fukushima I spowodowała skażenie promieniotwórcze, w związku z którym strefa 20 km wokół siłowni została zamknięta, a około 80 tys. ludzi musiało opuścić domy.

Dobra polityka Japończyków

W ubiegłym tygodniu grupa specjalistów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej pochwaliła rząd Japonii za działania podjęte w celu redukcji promieniowania w rejonie elektrowni.

Pod koniec sierpnia ówczesny premier Japonii Naoto Kan podał się do dymisji w związku z krytyką za sposób działania po katastrofie. Wcześniej jednak udało mu się przeforsować ustawy dotyczące tzw. antykryzysowego drugiego budżetu, emisji obligacji na pokrycie deficytu w roku fiskalnym 2011 oraz promowania energii odnawialnej.

Autor: usa//ŁUD / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości