Informacje
 • "Zimowy" początek maja w Europie.
  Sypnęło śniegiem od Francji po Słowenię

  05-05-2019 20:36 Arktyczne powietrze przyniosło zimową pogodę
  Śnieg w Zakopanem Foto: ENEX | Video: TVN24

  Fala arktycznego powietrza przyniosła w ostatnich dniach do Europy niską temperaturę i opady śniegu. W niektórych krajach majówka przypominała ferie zimowe.

  Do Słowenii, Niemiec, Belgii i Francji w weekend napłynęła fala arktycznego powietrza. Pomimo że do rozpoczęcia meteorologicznego lata zostało kilka tygodni, w wielu miejscach spadł śnieg.

  Także w Polsce meteorolodzy ostrzegają przed opadami śniegu. Zobacz gdzie będą utrudnienia.

  Zaspy w Słowenii

  W Słowenii padał ulewny deszcz, dodatkowo wskutek wiatru wiejącego z północy temperatura znacznie się obniżyła. Na terenie historycznego rejonu Górnej Krainy i dolin oraz w wyższych częściach Alp Julijskich sypał śnieg.

  Na terenie wioski Ratece, graniczącej z Włochami i Austrią, odnotowano 15-centymetrowe opady śniegu. Termometry wskazały tam dwa stopnie. Mieszkańcy musieli łopatami usuwać nadmiar śniegu.

  Na francuskie ulice wyjechały odśnieżarki

  W trakcie weekendu arktyczne powietrze dotarł też do Francji. Padał deszcz, a w niektórych miejscach chwycił mróz. W północnej części kraju zrobiło się biało. W Alzacji i Owernii spadała kilkucentymetrowa warstwa śniegu. Temperatura spadła poniżej zera. Na ulice niektórych miast wyjechały odśnieżarki.

  W niemieckich Alpach śniegu pod dostatkiem

  Śnieg prószył też w sobotę w Niemczech.

  - Powiedziałbym, że kiedyś było inaczej, więcej śniegu. Teraz kiedy śnieg spada w maju, to jest to dość niezwykłe - powiedział Daniel Orthmann, mieszkaniec z miejscowości Brocken położonej w środkowej części Niemiec.

  Według informacji niemieckich meteorologów, fala zimna porusza się w kierunku południowym, gdzie pozostanie do poniedziałku. W Alpach opady śniegu mogą osiągnąć nawet do 20 centymetrów.

  "Rzadkie, choć nie niezwykłe"

  W sobotę w niektórych częściach Belgii spadł śnieg. Najbardziej imponująco wyglądał w najwyższych częściach prowincji Liege.

  Meteorolog David Dehenauw z Królewskiego Instytutu Meteorologicznego Belgii (MRI) określił to zjawisko jako rzadkie, choć nie wyjątkowe.

  W Mont Rigi o godzinie 15 termometry pokazały 2,7 stopnia Celsjusza, natomiast we Florennes i Eisenborn 4,1 st. C.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...