Informacje
 • Zaskakujące i niepokojące zjawisko. Plastikowy nalot na skałach

  05-07-2019 09:47 Plasticrust: nowy rodzaj zanieczyszczenia
  Organizacja czyści oceany ze śmieci Foto: Ignacio Gestoso Garcia | Video: The Ocean Cleanup

  Naukowcy odkryli na Maderze nowy typ zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi - plastikowy nalot (plasticrust), który odkłada się na skałach położonych nad oceanem. Podkreślają, że może pojawiać się również w innych regionach świata.

  Pierwszy raz naukowcy z Centrum Nauki o Morzu i Środowisku (Marine and Environmental Sciences Centre) zaobserwowali plastikowe ślady na skałach na portugalskiej Maderze w 2016 roku. Zjawisko nazwali "plasticrust".

  - Byliśmy wtedy całkiem tym zaskoczeni i zaniepokojeni - powiedział ekolog morski Ignacio Gestoso Garcia w rozmowie z CNN. - Przeanalizowaliśmy te wyniki badań z 2017 i 2018 roku. Zanim to zrobiliśmy, w 2019 roku zauważyliśmy zwiększoną ilość plasticrust. Rozpoczęliśmy bardziej rygorystyczne monitorowanie tego zjawiska - dodał.

  Plasticrust: nowe zjawisko

  Kiedy specjaliści zebrali próbki ze skał wzdłuż wybrzeża, skorupa pokrywała 9,46 procent powierzchni skalnej. Testy wykazały, że była zrobiona z polietylenu - jednego z najczęściej spotykanych rodzajów plastiku, używanego w opakowaniach, materiałach budowlanych i urządzeniach medycznych. W badaniach opublikowanych w periodyku "Science of The Total Environment" naukowcy doszli do wniosku, że zanieczyszczenie plastikiem mogło pochodzić z wielu źródeł, m.in. z turystyki i rybołówstwa.

  - Jesteśmy przekonani, że to nie jest przypadek spotykany tylko na Maderze i najprawdopodobniej jest to nowe zjawisko, które może pojawić się też w innych regionach świata. Jednakże na razie plasticrust ograniczony jest do konkretnego miejsca na wyspie i w przyszłości trzeba przeprowadzić badania, aby ocenić znaczenie tego zjawiska - ocenił Garcia.

  Potencjalnie szkodliwy dla zwierząt

  Naukowcy ostrzegają, że wpływ plastikowego nalotu nie jest znany, ale może potencjalnie szkodzić zwierzętom na wyspie. Badacze sądzą też, że jego szkodliwość dla ludzkiego zdrowia jest "bardzo mało prawdopodobna".

  - Kolejne badania powinny skupić się na ocenie, czy bezkręgowce morskie mieszkające w tym samym miejscu, gdzie obecny jest plasticrust, mogą go przyswoić - a jeśli tak, to czy może mieć wpływ na zdrowie tych zwierząt - zauważył Garcia.

  Badacz dodał, że zanieczyszczenia spowodowane tworzywami sztucznymi są jednym z najbardziej rozległych problemów, przed jakimi stoi obecnie nasza planeta, zwłaszcza w trosce o ochronę środowiska morskiego.

  Plastik spożywany przez zwierzęta morskie wchodzi do łańcucha pokarmowego, a w ostatecznym rozrachunku może być konsumowany przez ludzi. Spożycie go przez organizmy żywe może prowadzić do zmian chorobowych przewodu pokarmowego, zapalenia tkanek, problemów z wątrobą, powstawania nowotworów i zaburzeń endokrynologicznych. Może również ułatwiać przenoszenie toksycznych związków chemicznych i patogenów.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • plastik powstał z Ziemii więc dla Ziemii plastik to jedno z jej dzieci,
  plastik powstał z Ziemii więc dla Ziemii plastik to jedno z jej dzieci, Ziemia nie ma uprzedzeń do plastiku tylko czlowiek chce być mądrzejszy, a może to jest cel naszego życia, że Ziamia chciała plastiku, i dlatego powstaliśmy.
  ~dsss /2019-07-06 10:16
 • @pogromca głupoty kto tak mówi i kiedy?
  Podaj źródło bo głupoty to sam wypisujesz.
  ~Nick /2019-07-05 21:44
 • To tylko czyszczenie zbiorników :)
  Po prostu jakiś statek wymył sobie zbiorniki po ostatnim kursie w którym wiózł jakieś chemikalia. Na Bałtyku jest to codzienność, tylko że Bałtyk jest już tak brudny że takie numery nie rzucają się w oczy.
  ~ertu /2019-07-05 20:20
 • Ludzkie nieczystości
  Trump, Dupa i inni cynicy, mówią że to naturalny osad produkowany przez stworzenia morskie, a nie człowieka.
  pogromca głupoty /2019-07-05 19:48
 • Ewolucja
  Pierwsze na świecie skały polipropylenowe !
  ~OTAN /2019-07-05 10:25

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...