Informacje
 • Zacięta walka danieli. Potrzebna była pomoc

  18-11-2019 12:13 Na koniec godów
  Zwierzę przestrzegało przepisów, skorzystało z przejścia dla pieszych Foto: ENEX | Video: Kontakt 24

  Były wystraszone i wyczerpane. Dwa daniele, po stoczonej ze sobą walce nieopodal słowackiej miejscowości Opatovce nad Nitrou, potrzebowały pomocy ludzi. Daniele toczą ze sobą walki podczas okresu godowego, który właśnie dobiega końca.

  Opatovce nad Nitrou leżą w zachodniej części Słowacji. Zwierzęta starły się tam ze sobą w pobliżu domów mieszkańców.

  - Kiedy poszedłem do ogrodu, usłyszałem stukanie. Po rozejrzeniu się zobaczyłem, że dwa daniele biją się ze sobą - powiedział jeden z mieszkańców.

  Jednak dopiero po zbliżeniu się do zwierząt zobaczył, że daniele zaplątały się w drut okalający drzewo.

  Pomoc od weterynarza

  Po wielu godzinach udręki jednemu z danieli udało się uwolnić, jednak drugi nadal potrzebował ratunku. Z pomocą przyszedł mu lekarz weterynarii Vladimir Petras. Użył środka odurzającego, który miał ułatwić zdjęcie drutu. - Nie będzie całkowicie uśpiony. Będzie tylko unieruchomiony, ale to wystarczy, aby go uratować - wyjaśnił weterynarz.

  Myśliwi czuwali przy danielu przez trzy godziny - do momentu aż środek przestanie działać, a daniel będzie mógł wrócić do naturalnego dla siebie środowiska.

  Ruja danieli

  Okres godowy danieli rozpoczyna się w połowie października i trwa przez miesiąc. Inaczej określa się je jako bekowisko, ponieważ samce w tym czasie wydają charakterystyczne chrapliwe odgłosy nazywane beczeniem.

  Daniel jest gatunkiem stadnym. W okresie letnim byki łączą się w grupy, a łanie chodzą w odrębnych chmarach. Gdy rozpoczyna się okres godowy, odszukują stada samic. Każdy byk stara się zdobyć własną chmarę liczącą kilka łań. W tym czasie toczą między sobą walki, podczas których bronią swoich zdobyczy przed konkurentami.

  Na czas bekowiska samiec wykopuje specjalne wgłębienia, w których oddaje mocz. Po pewnym czasie unosi się z niego nieprzyjemny zapach, który wabi samice. W stopniowo pogłębianych przez byka dołkach dochodzi do kopulacji.

  Jak odróżnić daniela od jelenia?

  Zarówno jelenie jak i daniele należą do rodziny jeleniowatych, jednak występują między nimi różnice, po których można ich rozpoznać.

  Daniel jest zwierzęciem średniej wielkości. Ma masywnie zbudowany tułów i stosunkowo krótkie nogi. Jego okrywa włosowa charakteryzuje się dużą zmiennością ubarwienia. Zwykle jest czerwono-brunatne z białymi plamami, a zimą ciemnopopielate z niewyraźnymi plamami.

  Jeleń ma dłuższe ciało i harmonijnie zbudowaną sylwetkę. Włosie jest latem czerwono-brunatno-rudawe. W okresie zimowym kolor ubarwienia blednie. Włosy latem są krótkie, natomiast zimą znacznie dłuższe i gęstsze.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...