Informacje
 • Z opóźnieniem, ale bezpiecznie. Astronauci z ISS wylądowali

  16-03-2013 12:12 Fatalna pogoda opóźniła ich powrót na Ziemię

  Mimo gęstej mgły i dużego zachmurzenia, trzech astronautów z załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej bezpiecznie wylądowało w sobotę rano na kazachskim stepie. Właśnie ze względu na złą pogodę spędzili w Kosmosie jeden dzień więcej, niż planowano. Do pozostającej na ISS trzyosobowej załogi pod koniec miesiąca dołączą nowi astronauci.

  Rosjanie Oleg Nowickij i Jewgienił Tarełkin oraz Amerykanin Kevin Ford powrócili w sobotę rano na Ziemię po trwającej 144 dni misji - poinformował agencję NASA rosyjski Ośrodek Kontroli Lotów.

  Pogoda opóźniła powrót

  Kapsuła rosyjskiego statku Sojuz TMA-06M wylądowała na stepie Kazachstanu, w rejonie miasta Arkałyk, o godz. 9.10 czasu lokalnego (5.10 czasu polskiego).

  Astronauci mieli powrócić z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w piątek, ale lądowanie opóźniło się ze względu na złe warunki atmosferyczne - mgłę i marznący deszcz. Również w sobotę warunki te nie były najlepsze, bo w rejonie lądowania panuje gęsta mgła i duże zachmurzenie.

  Teraz dowodzi Hadfield

  Na ISS, która jest wartym 100 mld dolarów laboratorium latającym 400 km nad Ziemią, Amerykanin i Rosjanie przebywali od października ubiegłego roku.

  Krótko przed planowanym odlotem dowództwo na ISS, z rąk Kevina Forda, przejął Chris Hadfield. Dokonał tego jako pierwszy Kanadyjczyk w historii. W Kosmosie pozostali z nim Amerykanin Tom Marshburn i Rosjanin Roman Romanienko. Już pod koniec miesiąca dołącza do nich jednak astronauci Chris Cassidy, Paweł Winogradow i Aleksandr Misurkin.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...