Informacje
 • Wpłynęli w pumeks rozmiarów Manhattanu. "To była dla nas zagadka"

  29-08-2019 19:59 Może uratować Wielką Rafę Koralową
  Wielka Rafa Koralowa może przestać istnieć Foto: CNN | Video: Shutterstock

  Zbita masa pumeksu wielkości Manhattanu unosi się na Pacyfiku, kierując się w stronę Australii. Wraz z nią przypływa również nadzieja na odnowę życia morskiego na Wielkiej Rafie Koralowej, która w ciągu ostatnich lat wiele wycierpiała ze względu na zmiany klimatu.

  Według NASA pumeks powstał po eksplozji podwodnego wulkanu na wyspie Fonualei położonej w pobliżu Tonga. Dryfujące połacie skały wulkanicznej po raz pierwszy zauważono 9 sierpnia. Jednymi z pierwszych, którzy się na nie natknęli, byli australijscy żeglarze, którzy płynęli w kierunku Vanuatu na katamaranie ROAM - Larissa i Michael Houltowie.

  Ogromny pumeks na oceanie

  - To było trochę straszne - opowiadała Larissa telewizji CNN. Jak opisywała, wody oceanu były nieprzezroczyste, przez co niczego w nich nie było widać - nawet odbicia księżyca w tafli wody. - To była dla nas zagadka, nie wiedzieliśmy, czy właśnie nie wpłynęliśmy na aktywny wulkan - podkreśliła Larissa.

  Przewiduje się, że pumeks dotrze do wybrzeża Australii w ciągu dziesięciu miesięcy i będzie mieć pozytywny wpływ na lokalne mikroorganizmy. Według profesora Scotta Bryana z Uniwersytetu Technologii w Queensland, który specjalizuje się w geochemii, obecnie pumeks przesuwa się z prędkością 10-30 kilometrów w ciągu dnia.

  - Na jego prędkość mają wpływ prądy oceaniczne, fale i wiatr - powiedział Bryan.

  Naukowiec stwierdził również, że takie wydarzenia występują co pięć lat. W efekcie powstają tryliony kawałków pumeksu różnej wielkości. Podczas badania przeprowadzonego w 2012 przez Bryana i innych naukowców odkryto, że dryfujący pumeks jest jednym ze sposobów, dzięki którym życie morskie może przenosić się w inne części oceanu.

  Ratunek dla raf?

  Sierpniowa erupcja wulkanu mogła wywrzeć równie pozytywny efekt na faunę i florę oceaniczną. Bryan ostrzegł jednak, że efektem ubocznym może być sprowadzenie do regionu inwazyjnych gatunków zwierząt i roślin, które mogą przypłynąć na pumeksie jak na łódce.

  - Każda część pumeksu jest jak środek transportu dla czegoś, co może się przyczepić i zostać przeniesione przez cały ocean - mówił Bryan w rozmowie z telewizją CNN. - Będziemy mieli miliony, jeśli nie miliardy dziesiątek osobników różnych gatunków masowo docierających na wybrzeże. Wszystkie będą zdrowe i znajdą nowy potencjalny dom - dodał naukowiec.

  Duże wyzwanie

  Bryan stwierdził, że największym wyzwaniem jest rozsianie koralowców, ponieważ nie potrafią one odnajdywać sobie nowych siedlisk tak dobrze, jak inne zwierzęta takie jak kraby.

  - Koralowce muszą osiągnąć wiek reprodukcyjny. Wtedy mogą zacząć się rozmnażać i rozsiewać larwy w okolicach Wielkiej Rafy Koralowej - powiedział Bryan. Jeśli jednak nowe koralowce załapują się na "przejażdżkę" na pumeksie, mogą stać się kolonizatorami rafy.

  - Z czasem pumeks nasiąknie wodą i powoli opadnie na dno morskie, gdzie będzie zalegać. Następnie rośliny i zwierzęta mogą dalej żyć i rosnąć w nowym miejscu - stwierdził Bryan.

  W 2016 i 2017 roku podwyższona temperatura wody spowodowana zmianami klimatu doprowadziła do blaknięcia raf koralowych. Zjawisko uważane jest za największe zagrożenie dla raf koralowych na całym świecie. Polegało ono na zanikaniu glonów i innych organizmów żywych żyjących w symbiozie z koralowcami. W efekcie zginęła około połowa koralowców na Wielkiej Rafie Koralowej, a także wiele innych przedstawicieli gatunku znajdujących się na całym świecie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wybuch wulkanu koło wysp Tonga
  świadczy, ze będą dalsze trzęsienia ziemi, nie ma sie z czego smiać, trza działac
  ~ajkc /2019-08-30 12:29
 • Cholerka..
  Akurat mam zgrubiałe piety.
  ~Luk /2019-08-30 10:09
 • Proponuję pozamykać granice,
  może się nie przedostanie
  ~magas1234 /2019-08-29 20:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...