Informacje
 • "Woda dotarła na drugie piętro naszego domu"

  13-11-2020 06:53 Tajfun Vamco przeszedł przez Filipiny
  Prognozowana trasa tajfunu Surigae Foto: PAP/EPA/ACE MORANDANTE HANDOUT | Video: Ventusky

  Kilkanaście dni po tym, jak przez Filipiny przetoczył się najsilniejszy cyklon tropikalny, który w tym roku zszedł na ląd, mieszkańcy archipelagu zostali poszkodowani przez kolejny żywioł. Tajfun Vamco zostawił po sobie dziesiątki ofiar śmiertelnych, dziesiątki tysięcy zalanych domów i miliony gospodarstw bez prądu.

  Tajfun Vamco uderzył w środę wieczorem czasu lokalnego w największą wyspę Filipin, Luzon. Wiało z prędkością 155 kilometrów na godzinę, porywy dochodziły do 255 km/h.

  W piątek poinformowano o kolejnych ofiarach śmiertelnych. Według najnowszego bilansu zginęło co najmniej 39 osób, poszukiwania 22 zaginionych nadal trwały.

  Z zagrożonych terenów ewakuowano prawie 200 tysięcy osób.

  Najwięcej strat materialnych spowodowały obfite opady deszczu, a w efekcie powódź w stołecznym regionie kraju, obejmującym stolicę i 16 innych miast.

  "Woda dotarła na drugie piętro naszego domu"

  Tylko w mieście Marikina 40 tysięcy domów zostało całkowicie lub częściowo zalanych. Ratownicy ewakuowali mieszkańców uwięzionych w domach. Ci oczekiwali na pomoc na dachach budynków.

  - Woda dotarła na drugie piętro naszego domu - powiedział jeden z mieszkańców wschodnich przedmieść Manili.

  Prądu zostało pozbawionych prawie trzy miliony gospodarstw domowych. W północnej części wyspy Luzon przez osunięcia ziemi zablokowanych zostało kilka dróg.

  Ósmy w ciągu dwóch miesięcy

  Vamco to ósmy tajfun, który uderzył w Filipiny w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i 21 w tym roku. Opuścił Filipiny i w tej chwili wędruje w kierunku Wietnamu. Dotknął między innymi ten sam obszar, przez który zaledwie kilkanaście dni temu przeszedł tajfun Goni. Uznawany za najsilniejszy cyklon tropikalny, jaki w tym roku zszedł na ląd, spowodował tam śmierć 25 osób i zniszczył tysiące domów.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....