Informacje
 • Tragiczne skutki powodzi. Kilkadziesiąt osób zginęło, tysiące zdewastowanych domów

  12-10-2017 14:07 Depresja tropikalna pustoszy Wietnam

  Szalejąca nad Wietnamem depresja tropikalna przyczyniła się do śmierci 46 osób. 33 uznaje się za zaginione, a 21 zostało rannych.

  Depresja tropikalna zebrała śmiertelne żniwo nad środkową i północną częścią Wietnamu. Jak poinformowały w czwartek władze w Hanoi, co najmniej 46 osób zginęło, a 33 uważa się za zaginione na skutek ulewnych deszczy i osunięć ziemi. 21 osób zostało rannych. Żywioł dotknął sześć prowincji.

  W raporcie przedstawionym przez Wietnamski Centralny Kierujący Komitet ds. Zapobiegania i Kontrolowania Katastrof Naturalnych (Vietnam's Central Steering Committee for Natural Disaster Prevention and Control) poinformowano, że 317 domów zawaliło się, a około 34 tysiące innych zostało zniszczonych lub podtopionych.

  Pod wodą znalazło się też ponad osiem tysięcy hektarów upraw ryżu. Około 40 tysięcy zwierząt gospodarskich i domowych zginęło lub zostało porwanych przez wodę - wynika z informacji podanych przez rządową agencję zarządzania kryzysowego.

  Najtrudniejsza sytuacja w Hoa Binh

  Najbardziej ucierpiała położona na północy prowincja Hoa Binh. Życie straciło tam 11 osób, a los 21 jest na razie nieznany. Wśród ofiar śmiertelnych są członkowie czterech rodzin, których domy zostały zasypane przez osuwającą się ziemię w czwartek nad ranem, gdy wszyscy domownicy jeszcze spali.

  - Cała nasza wioska miała bezsenną noc. Walka z tą wodą jest niemożliwa, jest najsilniejsza od lat - powiedział jeden z mieszkańców prowincji Hoa Binh telewizji Vietnam Television.

  Hoa Binh ogłosiła stan wyjątkowy. Otwarto osiem bram, aby spuścić nadmiar wody przez największą wietnamską zaporę wodną - Hoa Binh. Wydarzyło się to po raz pierwszy w tym roku.




  Groźnie też na wybrzeżu, dotknięta Tajlandia

  W prowincji Ninh Binh na północy zarządzono ewakuację ok. 200 tysięcy mieszkańców. Służby ratunkowe próbują dostać się do poszkodowanych.

  Zagrożone jest również wybrzeże, czyli ponad 3260 kilometrów linii brzegowej. Wzrasta poziom wody na niżej położonych obszarach. Na ląd wdziera się woda morska.

  Depresja tropikalna nawiedziła Wietnam we wtorek, przynosząc ze sobą obfite opady deszczu. Czwartkowe prognozy przewidują dalsze opady dla niektórych prowincji w środkowej i północnej części kraju.

  Powodzie dotknęły również siedem z 77 prowincji w Tajlandii - jak podał w czwartek Departament Zapobiegania i Minimalizowania Katastrof. Ponad 480 tysięcy hektarów terenów rolniczych zostało zalanych.

  Z powodu długiej linii brzegowej Wietnam stosunkowo często cierpi z powodu niszczycielskich burz i powodzi. W zeszłym roku spowodowały one śmierć ponad 200 osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...