Informacje
 • Tragiczna powódź, osuwiska. Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

  04-04-2021 21:30 Skutek intensywnych opadów deszczu
  Zniszczenia po powodziach Foto: Reuters | Video: Reuters

  Przez część Indonezji i Timor Wschodni przetoczyły się ulewne deszczu. W konsekwencji doprowadziły do ogromnych powodzi oraz lawin błotnych. Zginęło kilkadziesiąt osób.

  Co najmniej 41 osób zginęło w niedzielę na indonezyjskiej wyspie Flores w wyniku gwałtownej powodzi wywołanej przez ulewne opady deszczu. W sąsiednim Timorze Wschodnim zginęło osiem osób.

  Raditya Jati, rzecznik indonezyjskiej agencji zarządzania kryzysowego, powiedział, że w wiosce Lamanele błoto zalało kilkadziesiąt budynków.

  - Domy mieszkańców zostały zmyte przez powódź - dodał. Poinformował też, że na wyspie Adonara na wschód od Flores zawalił się most.

  Niebezpiecznie także w sąsiednim kraju

  W Timorze Wschodnim na obrzeżach Dili, stolicy kraju, doszło do osunięcia ziemi, w wyniku którego zginęło osiem osób - poinformowała agencja Tatoli. Jeden ze świadków powiedział, że wśród ofiar śmiertelnych było dwuletnie dziecko.

  - Obecnie koncentrujemy się na tym, aby osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży zostały przewiezione w bezpieczne miejsce - powiedział Joaquim Gusmao, sekretarz stanu ds. ochrony ludności.

  Wicepremier Timoru Wschodniego José Reis nazywał tę katastrofę najgorszą od 40 lat. W Dili, gdzie ulewy trwają od sobotniego wieczora, zalany został pałac prezydencki. W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia, na których widać zawalone budynki i zalane pojazdy.

  Eksperci obawiają się, że w najbliższych dniach pogoda nie będzie się poprawiać. Według indonezyjskiej służby pogodowej, z powodu cyklonu tropikalnego na morzu Sawu, wciąż może intensywnie padać i wiać.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...