Informacje
 • "Te zdjęcia są przełomowe". Humbaki tworzą "sieci" z bąbelków powietrza

  19-10-2019 19:30 Niezwykłe nagranie z polowania humbaków
  Grindwale wpadły w "pułapkę". Ponad połowa nie przeżyła Foto: University of Hawaii | Video: Reuters

  Za pomocą wydmuchiwanego powietrza humbaki tworzą swojego rodzaju "sieć", która ofierze utrudnia ucieczkę, a wielorybowi zapewnia obfity posiłek. Tę niezwykłą formę polowania uwiecznili na nagraniu biolodzy morscy z Uniwersytetu Hawajskiego. Film powstał u południowo-wschodnich wybrzeży Alaski.

  Naukowcom udało się uchwycić niezwykły sposób, w jaki polują humbaki. Na nagraniu widać, jak para wielorybów tworzy "sieci" z bąbelków powietrza wokół swojej ofiary. Polega to na pływaniu wokół ofiary i wypuszczaniu powietrza otworem nosowym. W taki sposób tworzy się sieć. Te wznoszące się w wodzie pierścienie tworzą barierę, która utrudnia zdobyczy ucieczkę. Kiedy humbak zaczyna wynurzać się na powierzchnię, ofiara trafia wprost w jego otwartą paszczę.

  Manipulują swoją ofiarą

  Film powstał u południowo-wschodnich wybrzeży Alaski. Wykorzystano przy tym drona oraz kamery przymocowane na przyssawki do samych humbaków.

  - W zasadzie mamy dwie perspektywy. Nagranie z drona pokazuje sieci z bąbelków powietrza i to, jak zwierzęta wynurzają się przez nie. Natomiast kamera przymocowana do ich ciała pokazuje perspektywę zwierzęcia - tłumaczył biolog morski Lars Bejder z programu badania ssaków morskich "Marine Mammal Research Program University of Hawaii". - Te zdjęcia są przełomowe. Pokazują, jak zwierzęta te manipulują zdobyczą i przygotowują ją do schwytania. Nagrania pozwalają nam pogłębić wiedzę w sposób dotychczas niedostępny - dodał.

  Podobny sposób polowania zaobserwowano również u płetwali Bryde'a i delfinów butlonosych u wybrzeży Florydy. Ssaki morskie tworzyły pierścienie z osadów morskich wokół ławicy ryb, które chciały złapać.

  Migrują na zimę w ciepłe wody

  Humbaki nazywane też długopłetwcami oceanicznymi (Megaptera novaeangliae) należą do rodziny płetwalowatych (Balaenopteridae) w podrzędzie fiszbinowców (Mysticeti). Ich pokarm stanowią kryle i małe ryby, które odfiltrowywane są z wody za pomocą fiszbinów. Humbaki jedzą tylko latem. Zimą migrują do cieplejszych wód tropikalnych i subtropikalnych, w tym hawajskich, gdzie odbywają gody i rodzą młode. Wtedy odżywiają się rezerwami tłuszczu, który chroni je także przed utratą ciepła. Rocznie mogą przepłynąć do 25 tysięcy kilometrów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...