Informacje
 • Sojuzy jednak polecą w kosmos

  13-09-2011 21:02 Rosja naprawiła usterki
  Sojuzy jednak polecą w kosmos

  Sojuzy znów w kosmosie

  NASA

  Sojuzy znów polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 12 listopada. Ich loty zostały wstrzymane po ostatnim nieudanym starcie w sierpniu br. Rosjanie zapewniają, że są zdolni bezpiecznie transportować astronautów. NASA daje wiarę, ale bacznie obserwuje partnera.

  - Starty statków transportowych Progres są przewidziane na 30 października bieżącego roku i 26 styczna 2012 roku, zaś załogowych kapsuł Sojuz 12 listopada i 20 grudnia bieżącego roku - głosi komunikat rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmosu. Planowanie kolejnych lotów odbywa się w uzgodnieniu z amerykańską agencją kosmiczną NASA.

  Sojuzy już bezpieczne

  To już kolejne odsunięcie w czasie lotu nowej załogi na ISS. Wcześniej przedstawiciel Roskosmosu informował o odłożeniu do końca października planowanej na 22 września podróży kosmonautów na orbitę.

  Przesunięcie lotów zapowiedziano po sierpniowej katastrofie bezzałogowego transportowego statku kosmicznego Progress, który rozbił się tuż po starcie z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

  W następstwie katastrofy Rosja wstrzymała także eksploatację rakiet Sojuz. Tymczasem od chwili zakończenia amerykańskiego programu lotu wahadłowców, rosyjskie statki kosmiczne są jedynym środkiem transportu zaopatrzenia dla ISS.

  Astronauci będą latać na ISS

  NASA zawarła też z Roskosmosem kontrakt na załogowe loty w latach 2014-2015 na sumę 753 mln dolarów. Ostrzegła jednocześnie, że trzeba będzie ewakuować stację ISS, jeśli loty statków Sojuz i Progress nie zostaną wznowione przed końcem listopada.

  Roskosmos zapewnia, że na ISS są zapasy na trzy miesiące dla przebywających tam sześciu osób. Trzech rosyjskich i jeden amerykański astronauta mają wrócić na Ziemię w piątek, pozostawiając na stacji po jednym - Rosjanina, Japończyka i Amerykanina.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...