Informacje
 • Skradziony nie raz, a dwa razy. Żółwie z zoo odnalezione po siedmiu latach

  27-09-2018 20:58 Cudem udało im się przeżyć
  Żółwie ukradziono z wyspy Isabela w archipelagu Galapagos Foto: PAP/EPA/ANGIE RAPHAEL | Video: Google Maps

  Policja odnalazła po siedmiu latach dwa żółwie skradzione z ogrodu zoologicznego w Perth w Australii. Pierwszego znaleziono, kiedy spacerował po przydomowym ogródku. Drugi - jak się okazało - ponownie zaginął podczas włamania.

  Dwa żółwie promieniste zostały skradzione z zoo w Perth w czerwcu i wrześniu 2011 roku.

  Pierwszego po siedmiu latach odnaleziono na początku września podczas przeszukiwania domu w Girrawheen, w którym doszło do włamania. Żółw spacerował po podwórku.

  Policjantom nie udało się jednak znaleźć drugiego gada. Podejrzewali, że również mógł się znajdować na tej posesji i został zabrany podczas włamania.

  Tak też się stało. Okazało się, że został ukradziony drugi raz w swoim życiu. Sprawcą okazała się 35-letnia kobieta, którą w środę wieczorem policjanci złapali w Greenwood. Usłyszała zarzut włamania i kradzieży. Zarzut posiadania skradzionego lub bezprawnie uzyskanego mienia usłyszał także mieszkaniec domu w Girrawheen, gdzie znaleziono pierwszego żółwia.

  Wracają do zdrowia

  Weterynarz Simone Vitali uważa, że odnalezienie żółwi to coś nadzwyczajnego. Dodał, że cudem przeżyły te siedem lat bez fachowej opieki. - Powoli wracają do zdrowia i coraz mniej się stresują - dodał. Będą jednak musiały przejść 30-dniową kwarantannę zanim trafią do terrarium. Ich wybieg również został wzmocniony dodatkowymi środkami bezpieczeństwa.

  Zadowolony z odzyskania żółwi jest Stephen Dawson, minister środowiska Australii Zachodniej.

  - Najlepszym miejscem dla nich w Australii jest w zoo. To nie są zwierzęta domowe, one są zagrożonym gatunkiem i musimy się nimi zaopiekować - powiedział w rozmowie z portalem Guardian Australia.

  Zagrożony gatunek

  Żółwie promieniste to gatunek wysoko ceniony przez przemytników dzikich zwierząt. Dlatego często padają ofiarami złodziei. Na wolności występują na Madagaskarze. To gatunek zagrożony wyginięciem, a w ciągu ostatnich pięciu lat ich populacja zmniejszyła się o połowę (z 6,5 miliona osobników do 3 milionów).

  To kolejna kradzież

  Nie była to pierwsza kradzież w tym ogrodzie zoologicznym. W ubiegły wtorek rano, na wybiegu zadebiutowała czterotygodniowa surykatka, która zniknęła pod koniec dnia. Udało się ją odnaleźć dopiero w piątek w Beverley oddalonym od Perth o 130 kilometrów. Surykatka była zestresowana i głodna, ale szybko wróciła do zdrowia. W tym przypadku zarzuty postawiono dwóm osobom.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wow
  Bardzo dobrze, że się znalazły. Smutnym jest to, że ich populacja w ciągu 5 lat się zmniejszyła o POŁOWĘ. Ciekawe jakby się zachowali ludzie, jakby w ciągu 5 lat połowa z nas zniknęła - a bardziej obrazowo to przedstawiając- połowa naszych przyjaciół, znajomych, rodziny w przeciągu 5 lat by zniknęła...
  lastanetaarion /2018-09-28 10:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...