Informacje
 • Rośnie liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Indonezji. Ponad 800 osób rannych

  15-01-2021 20:33 Budynki zrównane z ziemią
  Widok z drona na zniszczenia po trzęsieniu ziemi Foto: PAP/EPA/STR | Video: Reuters

  Co najmniej 42 osoby zginęły w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło w piątek indonezyjską wyspę Celebes na Pacyfiku. Ponad 800 zostało rannych. Żywioł zrównał z ziemią szpital, setki domów i hotele.

  Według amerykańskiej służby geologicznej (USGS) epicentrum wstrząsów znajdowało się 36 kilometrów na południe od miasta Mamuju w zachodniej części Celebesu. Hipocentrum miało miejsce na głębokości 18 km. Odnotowano co najmniej 26 wstrząsów wtórnych.

  Według najnowszych informacji zginęły 42 osoby. Rannych zostało łącznie ponad 820.

  Zniszczony szpital

  W Mamuju, najbardziej poszkodowanym mieście regionu,, zniszczony został szpital.

  Jak powiedział w piątek rano czasu polskiego w rozmowie z francuską agencją prasową AFP przedstawiciel ekipy ratunkowej, w gruzach uwięzieni byli pacjenci i personel szpitala. Liczbę osób uwięzionych pod gruzami szacował wtedy na 10-20, nie był w stanie potwierdzić, czy żyją.

  Wstrząsy zniszczyły lub poważnie uszkodziły także wiele innych budynków, w tym ponad 300 domów, dwa hotele, a także mosty i drogi. Około 15 tysięcy osób straciło dach nad głową.

  Pacyficzny pierścień ognia

  Indonezja znajduje się w tak zwanym pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości około 40 tysięcy kilometrów. W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje tu około 90 procent wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

  W 2018 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 u wybrzeży wyspy Celebes spowodowało tsunami, które zdewastowało rejon Palu i spowodowały śmierć ponad 4300 osób.

  Do największej tragedii doszło u wybrzeży Sumatry w grudniu 2004 r. Olbrzymie fale tsunami zabiły wówczas ponad 220 tysięcy osób, w tym 170 tysięcy w Indonezji.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...