Informacje
 • Powstały nowe siły specjalne. Do obrony nosorożców

  03-07-2019 19:20 Indie walczą z kłusownikami
  Dyrektor warszawskiego zoo o odcinaniu rogów nosorożcom Foto: flickr/Lip Kee(CC BY-SA 2.0) | Video: TVN24

  W Indiach powstały Siły Specjalne Ochrony Nosorożców (SRPF). Ta licząca 82 funkcjonariuszy paramilitarna jednostka będzie służyć w parku narodowym Kaziranga w stanie Asam, a jej zadanie to powstrzymanie kłusowników, którzy od 2013 roku zabili 101 nosorożców.

  Nowa jednostka liczy 74 mężczyzn i osiem kobiet. Przez ponad 10 miesięcy przechodzili specjalistyczny trening w tropieniu i działaniach wojskowych w dżungli.

  - Przeszli szkolenie z posługiwania się różnymi typami broni wykorzystywanej w obławach policyjnych - powiedział dziennikowi "The Indian Express" dyrektor parku Kaziranga, Karmashree Sivakumar.

  Specjalnie wyszkolona jednostka

  Jego zdaniem taka specjalna jednostka jest bardzo potrzebna w parku narodowym, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  - SRPF jest dodatkową siłą obok Sił Ochrony Lasów Asamu i jest wyszkolona pod kątem operacji związanych z ochroną nosorożców. To wielkie wzmocnienie w walce z kłusownikami - zapewnił.

  W ciągu ostatnich lat zabito ponad 100 nosorożców

  Władze zdecydowały się powołać do życia nową jednostkę już w 2015 roku, a rekrutacja zakończyła się w roku 2018. W latach 90. nikt nie walczył z kłusownikami. Rząd Indii koncentrował się wtedy na zwalczaniu grup rebeliantów, którzy dokonywali krwawych ataków na cywilów i jednostki policji.

  Wiarygodne statystyki dotyczące zabitych nosorożców zaczęto prowadzić w ostatniej dekadzie. W tym czasie najgorsze były lata 2013 i 2014, gdy kłusownicy zabili po 27 zwierząt. W kolejnych latach liczba zabitych nosorożców spadała. Przez ostatnie sześć lat łącznie zabito 101 chronionych nosorożców.

  Surowe kary

  W stanie Asam na północnym wschodzie Indii obowiązują najsurowsze w kraju kary za kłusownictwo. Winnym grozi do 7 lat więzienia i 50 tys. rupii (2,7 tys. zł) grzywny. Pod koniec czerwca wyroki w takiej wysokości dla pięciu skazanych orzekł sąd w dystrykcie Chirang.

  Według oficjalnych danych od 2015 roku w całych Indiach aresztowano za kłusownictwo 2,2 tys. osób, z których skazano zaledwie 126.

  W parku Kaziranga o powierzchni 430 km kwadratowych żyje 2,4 tys. nosorożców.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...