Informacje
 • Populacja ptaków w Ameryce Północnej spadła o prawie trzy miliardy w niespełna 50 lat

  20-09-2019 21:12 "Ptaki są decydującym składnikiem wielu ekosystemów"
  Ameryka straciła prawie trzy miliardy ptaków Foto: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Video: TVN24 BiŚ

  - Kiedy tracimy tak ogromne liczby ptaków, zakłócamy całą sieć życia - alarmują eksperci.

  Populacja ptaków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spadła o 29 procent od 1970 roku. Oznacza to, że w ciągu prawie 50 lat kraje te straciły 2,9 miliardów ptaków.

  Badania, których wyniki opublikowano w magazynie "Science", oparto na zbiorze danych obejmujących ostatnie 50 lat. Dane dotyczyły 529 gatunków ptaków, czyli trzech czwartych gatunków występujących w Ameryce Północnej. W badaniach nie ujęto najrzadszych gatunków. Jak piszą naukowcy, prawie 90 procent strat dotyczyło 12 rodzin ptaków śpiewających z rzędu wróblowych. Do największego spadku liczebności doszło wśród wróbli, jaskółek, kosów, drozdów i zięb.

  Coraz mniej pospolitych gatunków

  - Mamy wiele dowodów wskazujących na ogromne zmniejszenie się liczebności ptaków - mówił Ken Rosenberg, główny autor badania z Cornell Lab of Ornithology i American Bird Conservancy. - Spodziewaliśmy się stałego spadku liczebności zagrożonych gatunków, ale po raz pierwszy wyniki pokazały również straty wśród pospolitych gatunków zamieszkujących różne siedliska, w tym ptaków "podwórkowych" - podkreślił.

  Populacja ptaków zamieszkująca tereny podmokłe zmniejszyła się o jedną trzecią. Ucierpiały również ptaki żyjące na łąkach i preriach - straciły 53 procent swoich populacji.

  Spadek liczebności populacji o 37 procent dotknął ptaki zamieszkujące siedliska przybrzeżne. Większość z nich jest bardzo wrażliwa na degradację środowiska, do którego migrują. Ponadto wiele z nich rozmnaża się w regionach arktycznych, które gwałtownie się ocieplają z powodu zmian klimatu.

  Naukowcy odnotowali też gwałtowny spadek liczebności ptaków wędrownych migrujących w rejony tropików. Tam tempo utraty siedlisk jest błyskawiczne.

  Rola ptaków w przyrodzie

  - Ptaki są decydującym składnikiem wielu ekosystemów. Odgrywają role zarówno drapieżników, jak i ofiar w łańcuchu pokarmowym. Przenoszą nasiona i świadczą usługi ekosystemowe, takie jak jedzenie szkodników. Kiedy tracimy tak ogromne liczby ptaków, zakłócamy całą sieć życia, od której wszyscy jesteśmy zależni powiedział Ken Rosenberg, główny autor badań.

  Według naukowców na spadek liczebności ptaków wpłynęło między innymi powiększanie użytków rolnych kosztem siedlisk. Duże znaczenie miało też rosnące stosowanie pestycydów zabijających owady, którymi żywiły się ptaki. Nie bez znaczenia pozostawał fakt, że na ptaki polowały koty - nie tylko te wolno żyjące, lecz także domowe.

  Zobacz materiał Marcina Wrony:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....