Informacje
 • Nosorożce białe północne są na granicy wymarcia. Teraz jest szansa na ratunek

  12-09-2019 13:28 Pozostały jedynie dwie samice
  Urodził się nosorożec czarny, przedstawiciel krytycznie zagrożonego gatunku Foto: Reuters | Video: Reuters

  Ostatni samiec nosorożca białego północnego umarł w 2018 roku. Na świecie pozostały już jedynie dwie samice, więc nie jest możliwe ocalenie tego podgatunku metodą naturalną. Naukowcy podjęli jednak próbę rozmnożenia metodą in vitro.

  Międzynarodowe konsorcjum naukowców i ekologów ogłosiło w Cremonie we Włoszech, że udało im się stworzyć dwa zarodki niemal wymarłego nosorożca białego północnego. Na świecie pozostały jedynie dwie samice tego podgatunku.

  Zarodki powstały w Avantea Laboratories w Cremonie dzięki zapłodnieniu in vitro, przy użyciu komórek jajowych pobranych od dwóch ostatnich samic oraz zamrożonego nasienia uzyskanego od martwych samców.

  Siedem z dziesięciu

  Profesor Cesare Galli i jego zespół zapłodnili komórki jajowe pobrane 22 sierpnia od Najin i Fatu, dwóch ostatnich samic nosorożca białego (przebywających w Ol Pejeta Conservancy w Kenii), nasieniem wcześniej pobranym od samców Suni i Saut.

  - Przywieźliśmy z Kenii 10 oocytów, po pięć od każdej samicy. Po inkubacji siedem dojrzewało i nadawało się do zapłodnienia - powiedział Galli.

  Naukowcy stwierdzili, że po 10 dniach inkubacji dwa jaja Fatu stały się żywotnymi zarodkami, które zostały zamrożone w ciekłym azocie. W niedalekiej przyszłości zostaną wprowadzone do macicy matki zastępczej -samicy białego nosorożca południowego.

  Zdaniem specjalistów to kamień milowy w dziedzinie wspomaganej reprodukcji, a powstanie zarodków może być punktem zwrotnym dla ginącego gatunku.

  Nie ma już samców

  Ostatnim żyjącym samcem nosorożca białego północnego był 45-letni Sudan, który zyskał sławę w 2017 roku, dzięki promującemu zbiórkę pieniędzy wpisowi w aplikacji randkowej Tinder, jako "Najbardziej pożądany kawaler na świecie". Sudan został poddany eutanazji z powodu powikłań związanych z wiekiem.

  Dziesięciolecia kłusownictwa zdziesiątkowały liczebność nosorożca białego północnego. Sudan był ostatnim przedstawicielem gatunku, który urodził się na wolności, w kraju, od którego pochodzi jego imię.

  Nie tylko ten gatunek

  Inne nosorożce - nosorożec biały południowy oraz nosorożec czarny - także padają ofiarami kłusowników, którzy zabijają je dla rogów, kupowanych za wysokie ceny na nielegalnych rynkach w niektórych częściach Azji.

  Wysiłki mające na celu uratowanie nosorożca białego północnego były prowadzone przez Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research w Niemczech, Avantea, ogród zoologiczny Dvur Kralove w Czechach, Ol Pejeta Conservancy w Kenii oraz Kenia Wildlife Service.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Dzięki nauce
  Dzięki in vitro i mądrej nauce jest szansa na uratowanie gatunku! STOP kłusownictwu i ludzkiej pazerności, ktora niweczy nasz ziemię. Stop tym, którzy urządzają polowania i niszczą lasy! Ten apel tyczy się nie tylko Afryki, ale i Polski...
  ~pnmnr /2019-09-13 14:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...