Informacje
 • Jak pełnia Księżyca pomogła odblokować Kanał Sueski

  30-03-2021 22:05 "Ogromna" pomoc

  W poniedziałek, po blisko tygodniu, dzięki sprowadzeniu z mielizny na tor wodny kontenerowca Ever Given, odblokowany został Kanał Sueski. Pomógł przy tym przypływ morski związany z pełnią Księżyca.

  Ever Given, pływający pod panamską banderą i przewożący towary na trasie Azja-Europa, we wtorek ubiegłego tygodnia osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim między Afryką a półwyspem Synaj. Kontenerowiec utknął w poprzek jednopasmowego odcinka kanału, około sześciu kilometrów na północ od południowego wejścia do kanału, w pobliżu miasta Suez. W poniedziałek wczesnym rankiem morska agencja transportowa Inchcape Shipping Services podała, że Ever Given został z powodzeniem ściągnięty z mielizny około godziny 4.30 czasu lokalnego.

  Efekt Pełni Księżyca

  Kanał Sueski pomogła odblokować pełnia Księżyca, a dokładnie związany z nią przypływ morski.

  Pływy morskie, czyli naprzemienne podnoszenie się i opadanie poziomu wody w oceanie, związane są z oddziaływaniem grawitacyjnym Ziemi z Księżycem i Słońcem. Największe pływy występują, gdy Ziemia, Księżyc oraz Słońce ustawiają się w linii prostej, a więc Srebrny Glob znajduje się w fazie pełni lub nowiu. Wtedy siła grawitacji Księżyca i Słońca działa w tym samym kierunku. Natomiast wówczas gdy oba ciała niebieskie ustawiają się do naszej planety prostopadle, grawitacja oddziałuje w innych kierunkach, co skutkuje mniejszymi pływami.

  "Ogromnie pomogła nam siła przypływu"

  W niedzielę, tuż przed odblokowaniem kanału, naturalny satelita Ziemi wszedł w fazę pełni. Dzięki temu - jak podaje NASA - poziom wody w Kanale Sueskim podniósł się o około 46 centymetrów.

  Władze kanału, w kolejnych próbach zsunięcia blokującego kanału kontenerowca, uwzględniały właśnie pełnię księżyca. - Ogromnie pomogła nam siła przypływu – powiedział Peter Berdowski, dyrektor generalny holenderskiej firmy Boskalis, która miała za zadanie ściągnąć kontenerowiec.

  Na Kontakt 24 otrzymaliśmy od was zdjęcia pełni Księżyca z niedzieli, czy pierwszej wiosennej pełni, nazywanej Pełnią Robaczego Księżyca.

  W poniedziałek, dzięki pracy holowników, statek został sprowadzony z mielizny na tor wodny i zaczął poruszać się na północ w kierunku położonego w połowie kanału Wielkiego Jeziora Gorzkiego, gdzie zostanie poddany badaniom technicznym.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....