Informacje
 • Dziewiętnaście do jednego, że to człowiek jest odpowiedzialny za globalne ocieplenie

  27-09-2013 13:27 Eksperci przedstawili tezy raportu dla ONZ
  Dziewiętnaście do jednego, że to człowiek jest odpowiedzialny za globalne ocieplenie

  Człowiek jest odpowiedzialny za ocieplenie w 95 proc.; na filmie: protest ekologów w Sztokholmie

  fot.: Shuttertock; video: Reuters TV

  Aktywność człowieka jest główną przyczyną globalnego ocieplenia, jakie obserwujemy od ponad pół wieku. Prawdopodobieństwo, że tak jest, wynosi 95 proc. - wynika z nowego raportu ekspertów Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Dokument przedstawiono w piątek rano na konferencji w Sztokholmie.

  Wskazując aktywność człowieka jako główną, "skrajnie prawdopodobną" przyczynę ocieplenia, międzynarodowa grupa naukowców użyła sformułowania najmocniejszego, odkąd mówią o zmianach klimatycznego - podaje agencja AP.

  "To już pewne"

  "To już pewne" - podkreślał rzecznik IPCC Jonathan Lynn na spotkaniu z dziennikarzami w Sztokholmie. Prawdopodobieństwo, że za większość ocieplenia, jakie zachodzi od połowy XX w., odpowiada człowiek, wynosi 95 proc. - powiedział Lynn, cytowany przez Reutersa. W raporcie z 2007 r. prawdopodobieństwo to oceniano na 90 proc. (jako "bardzo prawdopodobne"), zaś w roku 2001 - na zaledwie 66 proc.

  Coraz więcej dowodów

  Za ogromnym związkiem działalności ludzi z ociepleniem przemawia coraz więcej dowodów naukowych oraz wyniki coraz dokładniejszych obserwacji. "Z naszych ocen wynika, że atmosfera i ocean wyraźnie się ogrzały, ubyło śniegu i lodu, wzrósł średni poziom oceanu światowego, podobnie jak stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze" - powiedział jeden z przewodniczących grupy roboczej, która opracowała raport, Qin Dahe.

  Prognozy bardziej pesymistyczne

  Naukowcy coraz lepiej rozumieją też system klimatyczny, udoskonalili też modele pozwalające analizować konsekwencje wzrostu temperatur. Nowe prognozy IPCC dotyczące poziomu mórz są bardziej pesymistyczne, niż dotąd. Do końca wieku ich poziom ma wzrosnąć od 26 do 82 cm - a nie od 18 do 59 cm, jak mówiono wcześniej.

  Do końca wieku od 0,3 do 4,8 st. C

  Eksperci IPCC wykorzystali w swoich prognozach cztery scenariusze przyszłych zmian, zależne od tego, na ile uda się zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych. Zależnie od scenariusza, do końca XXI w. średnie temperatury na świecie wzrosną od 0,3 do 4,8 st. C - przewidują autorzy raportu. Dwa najbardziej optymistyczne scenariusze, zakładające największe ograniczenie emisji dwutlenku węgla, pozwolą uniknąć wzrostu temperatur przekraczającego średnią z czasów przedindustrialnych o 2 st. C lub więcej. Obecnie największy wzrost emisji obserwuje się w Chinach i innych krajach rozwijających się.

  Trzeba zgody niemal 200 państw

  Pełna treść raportu, liczącego 2 tys. stron, nie ukaże się przed poniedziałkiem - informuje AP. W piątek ogłoszono jedynie streszczenie, zawierające kluczowe tezy przydatne dla polityków.

  Oceny IPCC stanowią naukową podstawę dla politycznych decyzji. Wykorzystuje się je w trakcie negocjacji klimatycznych, prowadzonych przez państwa członkowskie ONZ. Ostateczna umowa dotycząca ograniczenia emisji gazów cieplarnianych ma być zawarta w 2015 r. Na razie nie jest jednak jasne, czy strony umowy - niemal 200 państw - zdołają się porozumieć co do warunków, sposobu i skali ograniczenia emisji. A właśnie to naukowcy uznali za warunek konieczny do takiego zatrzymania wzrostu temperatur, który pozwoli uniknąć najgorszych skutków zmian klimatu.

  Dokument stanowi pierwszą część Piątego Raportu IPCC, podsumowującego stan wiedzy na temat zmian klimatu na świecie. IPCC jest zespołem naukowców ze 195 krajów, powołanym w 1988 r. przez ONZ dla oceny przyczyn i skutków zmian klimatu

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • A jednak
  Wystarczy zajrzeć do rocznika statystycznego publikowanego przez GUS, żeby zobaczyć, że średnia temperatura w Polsce jednak wzrasta. To są oczywiście niewielkie zmiany, często w granicach dziesiątych części stopnia, ale są.
  ~ecocube /2013-09-29 07:22
 • Możliwe
  Sęk w tym że nie ma żadnego globalnego ocieplenia
  ~Blablabla /2013-09-28 21:58
 • Globalne ocieplenie to mit.
  Moim zdaniem globalne ocieplenie to mit i propaganda. Według mnie mamy raczej do czynienie z globalnym ochłodzeniem ,które jest o wiele groźniejsze i więcej kosztuje. No chyba ,że globalne ocieplenie przejawia się globalnym ochłodzeniem. Jak widzę naukowców ,którzy myślą o tym jak walczyć z globalnym ociepleniem i chcą majstrować przy klimacie jestem przerażony. Ciepło jest dobre to zimno jest groźne.
  ~JJJ /2013-09-28 00:18
 • bez niespodzianki
  ale polskie buraki cukrowe i tak napiszą że wiedzą lepiej...
  ~zxc /2013-09-27 19:33
 • IPCC
  IPCC jest organizacją sponsorowaną przez przemysł produkujący kosztowną "eko" technologię, wiec nie może przedstawiać innych raportów, przecież mają dzieci na utrzymaniu ...
  ~Tech /2013-09-27 17:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...