Informacje
 • Cyklon szalał przez całą noc, był "absolutnie przerażający". "Rzadkie wydarzenie"

  12-04-2021 13:16 Żywioł uderzył w Australię Zachodnią
  Podtopienia i powalone drzewa w środkowych Chinach Foto: ENEX | Video: ENEX

  Miniona noc dla mieszkańców zachodnich wybrzeży Australii była bardzo niespokojna. Do lądu dotarł cyklon tropikalny Seroja. Zniszczył wiele domów i pozbawił prądu dziesiątki tysięcy ludzi. Porywy wiatru osiągały prędkość dochodzącą do 170 kilometrów na godzinę.

  Cyklon Seroja uderzył w niedzielę wieczorem w miasto Kalbarri, położone w stanie Australia Zachodnia, z siłą odpowiadającą huraganowi trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Wiatr w porywach wiał z prędkością dochodzącą do 170 kilometrów na godzinę. Jak podają australijskie władze, około 70 procent nadmorskich budynków w Kalbarri zostało uszkodzonych.

  "Absolutnie przerażająca"

  - Zniszczenia spowodowane przez cyklon Seroja są rozległe i poważne - powiedział Mark McGowan, premier stanu Australia Zachodnia. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych, nikt nie został poważnie ranny. - Około 40 procent zniszczeń określa się jako poważne - dodał Darren Klemm, komisarz ds. służb ratowniczych.

  Mieszkanka Kalbarri Debbie Major powiedziała, że Seroja szalała przez całą noc i była "absolutnie przerażająca".

  Ulewy i silne porywy wiatru

  Premier Australii Zachodniej powiedział, że obecnie trwają działania naprawcze, ponieważ największe zagrożenie już minęło. Ponad 31 tysięcy odbiorców jest nadal pozbawionych prądu, którego przywrócenie może trwać kilka dni. Australijska narodowa agencja meteorologiczna Bureau of Meteorology podała, że chociaż burza osłabła, w poniedziałek nadal może wiać silny wiatr, w porywach osiągając do 110 km/h.

  Po dotarciu do lądu cyklon osłabł i stał się odpowiednikiem huraganu kategorii drugiej, a następnie niżem tropikalnym. Żywiołowi towarzyszyły ulewne deszcze i silny wiatr, który zrywał linie energetyczne, a domy pozbawiał dachów i ścian. Władze stanu Australia Zachodnia otworzyły trzy centra ewakuacyjne dla mieszkańców, którzy musieli opuścić swoje domy.

  Region był przygotowany na najgorsze, ponieważ konstrukcje domów i budynków nie zostały zaprojektowane i zbudowane tak, aby wytrzymały nadejścia cyklonów tropikalnych.

  - To rzadkie wydarzenie pogodowe dla ludzi w południowej i wschodniej części Australii Zachodniej - przekazali meteorolodzy z Bureau of Meteorology.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...