Informacje
 • Chmura pyłu wulkanicznego nad Indonezją

  16-07-2015 14:44 Zamknięto lotniska, odwołano loty

  Erupcje wulkanów wstrzymuję ruch lotniczy w Inonezji. Władze kraju zamknęły kilka lotnisk, m.in. w drugim co do wielkości mieście Surabaja. Skomplikuje to plany wyjazdowe wielu mieszkańcom. Miliony Indonezyjczyków podróżują obecnie po kraju z powodu końca ramadanu.

  Z powodu wzmożonej aktywności wulkanu Raung (3332 m n.p.m.), który znajduje się na wschodzie Jawy, do wieczora zamknięte będzie międzynarodowe lotnisko w mieście Surabaja, na północno-wschodnim wybrzeżu tej wyspy.

  W ubiegłym tygodniu w wyniku erupcji Raunga przez cztery dni nie działał m.in. port lotniczy na popularnej wśród turystów wyspie Bali; odwołano tam ok. 900 połączeń.

  Władze nakazały zamknięcie lotniska w Surabai do godz. 20.30 w czwartek (godz. 15.30 czasu polskiego), gdyż przemieszczająca się po niebie gruba chmura pyłu wulkanicznego może zagrażać samolotom - powiedziała rzeczniczka lotniska Liza Anindya. Narodowe indonezyjskie linie lotnicze Garuda Indonesia oraz tani przewoźnik AirAsia poinformowały, że anulowały wszystkie loty do oraz z tego miasta.

  Inne lotniska też zamknięto

  Nie działa też lotnisko w mieście Malang, na wschodzie Jawy. Ponadto z powodu erupcji innego wulkanu na wyspie Ternate (Moluki), zamknięto lokalny port lotniczy.

  Obecnie miliony Indonezyjczyków rozpoczynają urlopy i podróżują, by świętować koniec ramadanu w tym najludniejszym kraju muzułmańskim na świecie.

  W Indonezji jest 129 czynnych wulkanów. Najbardziej aktywny jest Merapi (2900 m n.p.m.) na Jawie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....