Informacje
 • Asteroida zbliżyła się do Ziemi.
  NASA śledzi ją od 22 lat

  29-04-2020 12:04 Przed godziną 12 znalazła się blisko
  Wizualizacja przelotu asteroidy Apophis obok Ziemi 13 kwietnia 2029 (NASA/JPL-Caltech) Foto: Arecibo Observatory/NASA/NSF | Video: NASA/JPL-Caltech

  Do Ziemi zbliżyła się asteroida 52768 (1998 OR2). Ze względu na swoje rozmiary została uznana za potencjalne zagrożenie.

  Asteroida, która przeleciała w okolicach naszej planety, to 52768 (1998 OR2). Po raz pierwszy zauważono ją w 1998 roku, a jej średnicę oszacowano na 1,9 kilometra. Teraz znalazła się w odległości ponad 6 milionów kilometrów od Ziemi (16 razy większej niż odległość między Ziemią a Księżycem). Przemknęła obok Ziemi z prędkością ponad 31 tysięcy kilometrów na godzinę.

  Według informacji podanych przez centrum NASA zajmującego się obiektami bliskimi Ziemi (tak zwanymi Near-Earth Object - NEO) asteroida najbliżej naszej planety znalazła się o godzinie 11.56 czasu polskiego.

  Ośrodek ten zajmuje śledzeniem obiektów, które potencjalnie mogą zderzyć się z Ziemią. Ten konkretny jest obserwowany od 22 lat. Ponieważ 1998 OR2 ma średnicę większą niż 152 metry i znajduje się w odległości mniejszej niż 8 milionów kilometrów od orbity Ziemi, została sklasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczny obiekt. Naukowcy NASA już od dnia jej odkrycia twierdzili, że gdyby uderzyła w Ziemię, mogłaby "wywołać globalne skutki".

  "Fascynująca naukowo"

  Jak śmieją się naukowcy z Obserwatorium Arecibo w Puerto Rico, jest to bardzo "świadoma" asteroida.

  - Ma niewielkie elementy topograficzne, takie jak wzgórza i grzbiety, które na jednym jej końcu są fascynujące naukowo. A ponieważ myśli wszystkich są skoncentrowane na pandemii COVID-19, elementy te przywołują na myśl maseczkę jednorazową - mówiła Anne Virkki, szefowa radaru planetarnego w Obserwatorium Arecibo. Placówka podlega pod Narodową Fundację Nauki działającej w ramach Uniwersytetu Florydy Środkowej i bada asteroidy od połowy lat 90.

  Nawet pandemia COVID-19 nie może zatrzymać ich pracy. Naukowcy zachowują wszelkie środki ostrożności, takie jak zachowywanie dystansu, ograniczenia liczby pracowników stacjonarnych oraz noszenie maseczek.

  W przyszłości znajdzie się jeszcze bliżej

  Eksperci z Obserwatorium także śledzą asteroidy i określają ich trajektorię, by zbadać, czy stanowią zagrożenie dla Ziemi.

  - Pomiary radarowe pozwalają nam dokładniej określić, gdzie asteroida będzie się znajdować w przyszłości, łącznie z jej przyszłym bliskim zbliżeniem do Ziemi - powiedziała Flaviane Venditti, naukowiec z obserwatorium. - W 2079 roku asteroida 1998 OR2 minie Ziemię około 3,5 raza bliżej niż w tym roku, więc ważne jest, aby dokładnie znać jej orbitę - dodała.

  Mimo ogromnego rozmiaru nie jest to największa asteroida, jaka znajdzie się blisko Ziemi. Rekord należy do (3122) Florence, znanej także jako 1981 ET3. Jej przelot nastąpił 1 września 2017 roku. Następnym razem pojawi się w pobliżu naszej planety 2 września 2057 roku. Szacuje się, że ta asteroida ma szerokość od ponad 4 do niemal 9 kilometrów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....