Informacje
 • Zaćmienie Księżyca, Perseidy i Trójkąt Letni. Kiedy warto spojrzeć w niebo

  18-06-2017 09:31 Zbliża się astronomiczny początek lata

  W Polsce zobaczymy częściowe zaćmienie Księżyca

  Foto: Flickr (CC BY 2.0) / Ed Dunens, film: NASA

  Już w najbliższą środę o godzinie 6.24 Słońce wejdzie w znak Raka i rozpocznie się prawdziwe astronomiczne lato. W trakcie najbliższych miesięcy w niektórych miejscach Polski będzie można zobaczyć między innymi częściowe zaćmienie Księżyca.

  To właśnie w środę Słońce będzie wędrowało na niebie najwyżej i najdłużej, a moment górowania znajdzie się tuż nad zwrotnikiem Raka. Strefa podbiegunowa na półkuli północnej jest oświetlona i panuje tam dzień polarny.

  Co zaobserwujemy na niebie?

  7 sierpnia w Polsce będzie można oglądać częściowe zaćmienie Księżyca. Maksymalna faza zaćmienia nastąpi o godz. 19.22 polskiego czasu.

  Całkowite zaćmienie Słońca

  Jest to jednych z bardziej spektakularnych zjawisk, które można zaobserwować na naszej planecie. W tym roku Księżyc przysłoni Słońce 21 sierpnia.

  Niestety w Polsce będzie niewidoczne.

  Całkowite zaćmienie będzie można zaobserwować o godzinie 16.49 czasu uniwersalnego. Będzie przebiegać przez Stany Zjednoczone.

  Jest to idealna szansa dla miłośników astronomii, do obserwacje tego rzadkiego zjawiska. Wielu z nich planuje wyjazd do USA właśnie w tym okresie.

  Trójkąt Letni

  Jest to zbiór o trzech bardzo jasnych gwiazd, rozmieszczonych na wierzchołkach dość dużego trójkąta. Najjaśniejszą gwiazdą jest Wega z konstelacji Lutni, mniej trochę intensywnie świecą Deneb z gwiazdozbioru Łabędzia i Altair z konstelacji Orła.

  Lato jest dobrym okresem do obserwowania meteorów, zwanych potocznie "spadającymi gwiazdami". To drobne okruchy materii z Kosmosu (meteoroidy), które wpadając w ziemską atmosferę wywołują zjawisko meteoru.

  Jeżeli obiekt jest na tyle duży, że przetrwa lot przez atmosferę, spada na powierzchnię Ziemi jako meteoryt.

  Spadające gwiazdy

  Spadających gwiazd warto wypatrywać szczególnie w nocy z 12 na 13 sierpnia, kiedy wzmożoną aktywność ma rój Perseidów. Natomiast ich cały okres aktywnego spadania szacowany jest od 17 lipca do 24 sierpnia. Do meteorytów zaliczamy białe ślady na niebie, które szybko przelatują na niebie. W ciągu godziny może spadać na raz nawet deszcz 150 meteorytów.

   

  Na niebie pojawią się planety

  Najjaśniej tuż przed wschodem Słońca w lato będzie świecić Wenus. Natomiast wieczorem można spróbować dostrzec Merkurego.

  Największa planeta Jowisz, który wiosną był widoczny praktycznie przez całą noc, latem będzie coraz wcześniej zachodził.

  Saturn widoczny jest na przełomie czerwca i lipca przez większą część nocy, a pod koniec sierpnia Uran i Neptun możemy dostrzec tylko przy pomocy instrumentów astronomicznych. Wraz ze zbliżaniem się jesieni, warunki do obserwacji będą coraz lepsze.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...