Informacje
 • W prawie całym kraju upał może zagrażać zdrowiu i życiu

  08-08-2018 12:54 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Padają kolejne rekordy ciepła Foto: Shutterstock, TVN Meteo, IMGW | Video: Fakty po południu

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez upałami. Temperatura miejscami może wynieść nawet 35 stopni Celsjusza.

  - Na krańcach zachodnich kraju, na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku temperatura osiągnie bądź nawet przekroczy 35 stopni - powiedziała w w środę we "Wstajesz i wiesz" synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. - Ostrzegamy przed upałami. Proszę uważać w godzinach popołudniowych zarówno dzisiaj, jak i jutro - ostrzegała synoptyk.

  Przed upałami ostrzega również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wydano alarmy pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia dla wszystkich województw.

  Ostrzeżenie trzeciego stopnia

  W województwie lubuskim w ciągu dnia temperatura według IMGW wzrośnie do 32-35 stopni Celsjusza, a w nocy nie spadnie poniżej 18-21 st. C. Alert będzie obowiązywać do czwartku do godziny 22.

  Ostrzeżenia drugiego stopnia

  W województwach:

  warmińsko-mazurskim obowiązuje we wszystkich powiatach poza ełckim, oleckim, gołdapskim;

  podlaskim we wszystkich powiatach;

  - zachodniopomorskim w większości powiatów (poza Świnoujściem, kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim i sławieńskim);

  - wielkopolskim, we wszystkich powiatach;

  - dolnośląskim, w większości powiatów poza: kłodzkim, wałbrzyskim, Wałbrzychem, kamiennogórskim, jeleniogórskim, Jelenią Górą;

  - opolskim we wszystkich powiatach;

  - śląskim we wszystkich powiatach;

  - łódzkim we wszystkich powiatach;

  - świętokrzyskim we wszystkich powiatach;

  - małopolskim w większości powiatów poza tatrzańskim;

  - mazowieckim we wszystkich powiatach;

  - kujawsko-pomorskim we wszystkich powiatach;

  - pomorskim we wszystkich powiatach;

  - podkarpackim, alert obowiązuje w powiatach: gorlickim, jasielskim, strzyżowskim, rzeszowskim, Rzeszów, ropczycko-sędziszowskim, dębickim, mieleckim, kolbuszowskim, tarnobrzeskim, Tarnobrzeg, stalowowolskim, niżańskim;

  - lubelskim, ostrzeżenie obejmuje powiaty: hrubieszowski, janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, łukowski, opolski, puławski, radzyński, rycki i Lublin.

  Prognozuje się, że temperatura powietrza w ciągu dnia wyniesie w tych regionach od 30 do 34 stopni, w nocy zaś nie spadnie poniżej 18-21 st. C, a miejscami poniżej 22 st. C.

  Alerty mają obowiązywać do godziny 6 rano w piątek w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim. W województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim ostrzeżenia wydano do godziny 20 w piątek. W województwie zachodniopomorskim ostrzeżenia będą ważne do godz. 22 w piątek.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  IMGW wydał alerty pierwszego stopnia przed upałem w województwie dolnośląskim, w powiatach: kłodzkim, wałbrzyskim, Wałbrzych, kamiennogórskim, jeleniogórskim i Jelenia Góra. Temperatura maksymalna wyniesie od 29 st. C do 32 st. C., w nocy minimalna od 14 st. C do 17 st. C. Ostrzeżenia będą obowiązywały do godziny 6 w piątek.

  Upały nie ustąpią w czwartek

  W czwartek alerty mogą zostać wydane dla całego kraju. Na Podlasiu i Warmii i Mazurach możliwe są ostrzeżenia pierwszego stopnia, na Ziemi Lubuskiej trzeciego, a w pozostałych regionach drugiego stopnia. W czwartek w województwach: kujawsko-pomorskim i pomorskim mogą dodatkowo zostać wydane ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

  Piątek z upałami i burzami z gradem

  Upał będzie nam doskwierał także w piątek. IMGW nie przewiduje tego zjawiska tylko na Ziemi Lubuskiej. Poza tym w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim mają zostać wydane ostrzeżenia pierwszego stopnia, a w pozostałych województwach drugiego. Tego dnia zagrożenie będą stwarzać też burze z gradem, które są spodziewane w województwach: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzki, dolnośląskim i opolskim.


  Co oznaczają ostrzeżenia?

  Alert trzeciego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych".

  Ostrzeżenie drugiego stopnia mówi o tym, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych".

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia mówi o tym, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  "Orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest przez synoptyka meteorologa w oparciu o jego wiedzę i dostępne w czasie opracowywania dane prognostyczne, pochodzące z obliczeń numerycznych modeli prognozowania pogody."

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nikomu taka pogoda nie służy
  Zmęczenie, pożary, ciężko się oddycha...
  Nie ma się z czego cieszyć, dopiero od soboty będzie super.
  ~Nick /2018-08-08 21:36
 • Jest pięknie! Wiwat lato!
  W Poznaniu są 33 stopnie, ale mamy też niewielkie zachmurzenie. Poza tym... do 1994 roku nam baaardzo daleko. Wreszcie mamy porządne lato, nie takie dziwadło jak w zeszłym roku. Fakt, nie mieliśmy za bardzo wiosny, ciepło zrobiło się od połowy kwietnia, ale spokojnie - mamy już sierpień i powoli jesień zacznie nam do drzwi pukać. A za kilka miesięcy będziemy z rozrzewnieniem wspominać lato, patrząc na szare chmury za oknami i błoto na ulicach i chodnikach. Masochiści niech się zimą zachwycają - ja wolę to, co jest teraz. A jak komuś za ciepło - to mieć przy sobie butelkę wody, iść na lody, a najlepiej nad wodę. Jeżeli ktoś w pracy - uruchomić wentylatory bądź klimę, jeśli jest. Jak tu ktoś pisał - poznaniacy dają radę!
  ~Maciek_POZ /2018-08-08 13:57
 • Romek
  Ja Korę Bardzo Kochałem! Za ten wiatr co rozgoni ciemne ..... itd Dawała Miłość i Nadzieje! Płaczę ale to przejdzie! Pozdrawiam z Grecji! Papapa
  ~Romek /2018-08-08 13:05
 • Dzisiaj słońce inaczej grzeje
  Powoływanie się na 1994 rok jest bez sensu. Kiedyś słońce grzało, dzisiaj - pali. Nawet przy niższych temperaturach. Poza tym znaczenie ma wilgotność i ruch powietrza. Dlatego kiedyś upały były do zniesienia, a dzisiaj nie są.
  ~jam /2018-08-07 19:57
 • W końcu jakieś letnie tempertury w tym kraju
  a nie jak zwykle 8 miesięcy zimy i "pseudolato". =] Pani kierownik jak jest lato to musi być gorąco!
  ~zenek /2018-08-07 18:14
 • po prostu lato
  A pamiętacie lato z 1994 roku?Prawie przez 2 miesiące bylo prawie 40 stopni i nikt nie nazekal i ludzie przezyli.A tu raptem 3 dni gorąca , jakies jezyki i rabia z tego sensacje alerty itp.
  ~bro /2018-08-07 17:19
 • Armagedon!!!
  Armagedon!!!
  ~Armagedon /2018-08-07 16:37
 • aktualnie
  Żagań - płd. lubuskie - 35 C
  grzesiek4214 /2018-08-07 15:45
 • Globalne_ocieplenie
  Mam wrażenie, że w tym roku upały nigdy się nie skończą. Te kilkustopniowe przerwy na dwa, maks. trzy dni nic nie dają. Ciekawe jaki będzie bilans zgonów z powodu upałów. Ciekawe jest to, że teraz w Polsce przy budowie domu trzeba myśleć o ochronie przed upałami już na etapie projektowania, ponieważ teraz klimat zrobił się taki jak kiedyś był w państwach śródziemnomorskich, czyli ciepłe zimy i upalne lata. Za to w państwach śródziemnomorskich teraz zrobiło się jak w Afryce.
  ~Globalne_ocieplenie /2018-08-07 14:55
 • Upały
  Sami to sobie zrobiliśmy. Armageddon się dopiero zaczyna
  ~hli1507 /2018-08-07 14:00
 • Wlasnie wrocilismy z poludnia Francji
  Nie dalo sie wytrzymac. O 20:00 35-38'C, do 40'C
  ~Paw39 /2018-08-07 11:13
 • pogoda ach pogoda
  CIEKAWE JAKI STOPIEN ALERTOWY BYLBY JAK BY U NAS BYLA PORTUGALIA CHYBA 10 I JAKI KOLOR MOŻE BEZBARWNY CIAGLE TE MEDIA STRASZĄ PRZECIEZ UPALY SA CO ROKU I ZA KOMUNY BYLY ALE NIE BYLO TYLE MEDIOW I KAŻDY JAKOS DAWAL SO RADE LATEM- UPAŁY ZIMĄ - ZIMNO TAKIE SA PRAWA NATURY
  ~ALEKSANDRINIO /2018-08-06 18:07
 • alert do anki
  Poznaniacy we wswzystkim dają sobie radę. To po co o nich pisać.
  ~Pyra /2018-08-06 16:50
 • W takiej temp. tylko młode brzoskwinki pachną.
  Reszta to rybny.
  ~takaprawda /2018-08-06 15:59
 • burze
  buża jarosław od 7 rano deszcz porywisty wiatr i wyładowania niebezpieczne
  ~seba /2018-08-05 07:03
 • Niebezpieczny front.
  Trochę mnie to śmieszy,jak niektórzy nazywają upały ''upalnym armagedonem'' Nie ma co się dziwić tym co pozostają w miastach i muszą pracować. Na pewno przyjemniej jest przebywać nad morzem i mieć sinice przed oczami,niż sińce pod oczami z przemęczenia i niewyspania.Co do samych ostrzeżeń, to moim zdaniem należy zwrócić uwagę na aktywny front chłodny,który ok. 9/10 sierpnia może przejść nad Polską.Przed frontem powietrze pochodzenia afrykańskiego o b.wysokich wartościach temp., za frontem nawet o 10 st.C w dół. Przy takiej różnicy wszystko może się zdarzyć.Wszystkie ostrzeżenia trzeba śledzić na bieżąco i nie lekceważyć ich.
  ~Lech /2018-08-03 16:11
 • Cholerne upalidła!!!!
  To przeklęte lato znów zbiera żniwo. Kiedy się skończy ten upalny armagedon a podłe słońce wreszcie na co najmniej tydzień zasnują grube deszczowe chmury...Ech...
  ~MiKi /2018-08-02 14:34
 • Umnie
  34.
  marcinponiewierski /2018-07-31 13:42
 • O, jest prognoza dla Górnego Śląska.
  Dziękuję!
  ~Ornitolog /2018-07-31 08:10
 • ciepło
  naprawdę w naszym kraju słońca i ciepła jest tak bardzo nie wiele w perspektywie całego roku, że już przestańmy narzekać, owszem, burze i gradobicia są groźne i generują szkody ale nierozłączne i wiążą się z latem i od nich nie uciekniemy. Troszkę upału i słonecznej pogody nie zawadzi,
  ~WA3A /2018-07-30 13:14
 • armagedon????
  Błagam, przestańcie podawać komunikaty o pogodzie jakby to były wieści z frontu lub opis armagedonu. Mam 50 lat i świetnie pamiętam temperatury około 30 stopni ze swojego dzieciństwa i młodości. Nikt nie nazywał ich afrykańskimi i daliśmy radę przeżyć :)
  ~Iwona /2018-07-30 08:25
 • Z utęsknieniem czekam
  na jesień oraz zimę :) nie cierpię takich upałów. A klimatyzacji nie ma możliwości zamontować...
  ~Bolek /2018-07-29 13:02
 • cieplo
  tyle z tego upalu i ciepla radosci ,ze lepiej siedziec w domu,wilgoc,parno,doszno,do niczego,nawet slonca nie ma,burze gradobicia az strach sie bac
  ~Danka /2018-07-29 11:11
 • alerty
  a gdzie podziało się woj. wielkopolskie? u nas nie ma upałów? są i to się gające 34 stopni!! może warto uzupełnić info??!!
  ~anka /2018-07-28 22:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...