Ukąsiła Cię żmija? Nie zwlekaj, idź do szpitala

[object Object]
Turyści i eksperci o spotkaniach ze żmijamitvn24
wideo 2/11

Podczas spaceru po łące patrzmy pod nogi, bo o tej porze roku łatwo natrafić na żmiję. Nawet nie będąc bezpośrednio zainteresowana człowiekiem, przestraszona może ukąsić. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do szpitala.

Tegoroczna wiosna jest bardzo ciepła. Z dobrej pogody korzystają jedyne jadowite węże w Polsce - żmije zygzakowate. Ponieważ są zmiennocieplne, wygrzewają się na słońcu. Wtedy łatwo na nie trafić.

- Żmija z reguły unika spotkań z ludźmi i raczej będzie się gdzieś oddalać od takiego miejsca, ale może dojść do takich przypadków, że będzie zaskoczona i możemy się na nią natknąć. Należy jak najbardziej wtedy uważać i oddalić się od niej, gdzieś przejść obok - zalecał Antoni Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tatry są jednym z miejsc, gdzie łatwo o spotkanie z gadem. Szlaki turystyczne często przebiegają wzdłuż lub w bezpośrednim sąsiedztwie nasłonecznionych hal czy polan.

- Jechałem rowerem, ona leżała na środku ścieżki. Zatrzymałem się, popatrzyłem, wziąłem patyk, chciałem ją przenieść gdzieś tam w krzaki, żeby nic jej nie przejechało, ale nie zdążyłem, bo sama sobie poszła - opowiedział o swoim spotkaniu ze żmiją turysta odwiedzający TPN.

- Zaraz jak ją minąłem, to się jakby ocknęła i zaczęła głośno syczeć. Naprawdę głośno syczeć. Aż byłem zdziwiony, że tak mały wąż potrafi tak głośno syczeć - mówił inny turysta.

Problem dotyczy również słowackiej części Tatr. Kilka dni temu żmija wpełzła do przedszkola w Popradzie i ukąsiła dziewczynkę. Więcej przeczytasz tutaj

Uwaga na żmije (PAP/Magdalena Kicia)PAP/Magdalena Kicia

Udać się do szpitala

Człowiek nie jest przedmiotem zainteresowania żmii. - Żmija wcale nie jest zainteresowana tym, żeby kąsać. Żmija wcale nie jest zainteresowana tym, żeby nas udziabać. W momencie, kiedy my na nią niechcący nadepniemy, czy ją kopniemy, będzie chciała nas pogonić - powiedział kilka dni temu dla TVN24 Mirosław Kalicki, doktor nauk weterynaryjnych. Jak jednak powinniśmy się zachować, kiedy zostaniemy ukąszeni?

- Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, że żmija ukąsiła, to możemy sobie pozwolić, żeby umyć ranę zwykłą, czystą wodą i udać się do najbliższego oddziału ratunkowego lub do najbliższej izby przyjęć - zalecał Ali Issa Darwich, ordynator oddziału ratunkowego zakopiańskiego szpitala.

Ból, obrzęk, możliwe zaczerwienienie

Nie każde ukąszenie wiąże się ze wstrzyknięciem przez węża jadu. Czy do tego doszło, można się upewnić po wystąpieniu pierwszych objawów. - Jest ból. Na pewno po kilku minutach może dojść do obrzęku, może być zaczerwienienie i może być ślad po ukąszeniu: to takie dwa otarcia naskórka w odległości półtora do dwóch centymetrów - informował Darwich. Dodał, że gdy zobaczymy taki ślad, to powinniśmy czym prędzej skonsultować się z lekarzem.

Na miejscu, w szpitalu, ukąszony powinien otrzymać antytoksynę, czyli surowicę. - Najważniejsze jest w tym wszystkim, żeby podać antytoksynę jak najszybciej. czyli nie zwlekamy, nie czekamy, nie mówimy, że przyjdziemy po południu albo na drugi dzień rano, tylko przychodzimy od razu na oddział ratunkowy, izbę przyjęć - podkreślił Darwich. Po podaniu surowicy pacjent powinien być jeszcze poddany obserwacji.

Uwaga na żmije (Maria Samczuk, PAP, lasy.gov.pl, ekologia.pl)Maria Samczuk, PAP, lasy.gov.pl, ekologia.pl

Groźne zwłaszcza dla dzieci

Ukąszenie jest szczególnie groźne dla dzieci i osób starszych. - Jad żmii jest groźny dla wszystkich, ale przebieg ukąszenia u dzieci jest ostrzejszy, jest gorszy. Dlatego też musimy obserwować dziecko, udać się z dzieckiem do szpitala, nie leczyć własnymi rękami - przestrzegał Darwich. Dziecko powinien obejrzeć chirurg. Może być konieczne przyjęcie na oddział w celu obserwacji.

To samo dotyczy również dorosłych. - Jeżeli objawy są miejscowe, czyli obrzęk, zaczerwienienie, ból, no to leczymy objawowo. Dajemy lek przeciwobrzękowy, przeciwbólowy, dajemy antytoksynę, ale mogą być objawy ogólnoustrojowe i wtedy może dojść do wstrząsu. Wtedy jest stan groźny - przestrzegał Darwich.

Najlepiej jednak nie leczyć, a zapobiegać takiej konieczności. Receptę na zabezpieczenie się przed ewentualnym ukąszeniem wystawiła Marzena Białowolska z fundacji na rzecz zwierząt "Dzika Ostoja". - Zawsze długie spodnie, nogawki. Jeżeli chodzimy na spacer na łąki, nogawki włożone w obuwie powyżej kostki. Dlatego, że jak żmija atakuje, to zazwyczaj atakuje powyżej kostki albo minimalnie nad kostką. To nas powinno w zupełności zabezpieczyć - zapewniła.

Zobacz całą rozmowę z Alim Issą Darwichem

Ordynator oddziału ratunkowego zakopiańskiego szpitala o postępowaniu po ukąszeniu żmii
Ordynator oddziału ratunkowego zakopiańskiego szpitala o postępowaniu po ukąszeniu żmiitvn24

Autor: ao/map / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Marek Szczepanek/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Pozostałe wiadomości

Fala wezbraniowa na Odrze zbliża się do Wrocławia. Z prognozy IMGW wynika, że kulminacji w mieście należy spodziewać się w nocy ze środy na czwartek.

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na prawie 60 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Pogoda na jutro, czwartek 19.09. Do Polski dotarł antycyklon Serkan, który przyniósł słoneczną oraz ciepłą pogodę. Właśnie takiej aury możemy spodziewać się jutro. W nocy mogą pojawić się mgły i zamglenia, a także lokalne przelotne opady deszczu.

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują alarmy przed gęstymi mgłami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Źródło:
IMGW

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Wrocław przygotowuje się na nadejście kulminacyjnej fali, która spodziewana jest około godziny 2 w nocy. Kulminacja ma wynieść 610 centymetrów - poinformowała o północy Izabela Adrian z IMGW. Wcześniej, około godziny 21 Wody Polskie informowały, że czoło fali wezbraniowej minęło Opole, nie wyrządzając szkód w mieście.

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" przed nadejściem fali

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" przed nadejściem fali

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW