Informacje
 • Susza w całym kraju. Największy deficyt wody w Lubuskiem i Wielkopolsce

  03-08-2019 10:14 Susza rolnicza dotknęła każde województwo
  Susza w Polsce Foto: PAP/EPA/Lech Muszyński/IUNG | Video: TVN24

  Susza dotknęła wszystkie województwa, a niedobór wody występuje w coraz większej liczbie gmin. Susza objęła wszystkie monitorowane uprawy - informuje w swym najnowszym raporcie Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Największy deficyt wody jest w województwach lubuskim i wielkopolskim.

  "W ósmym okresie raportowania tj. od 1 czerwca do 31 lipca 2019 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla Polski, na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -173 litrów na metr kwadratowy. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 40 l/mkw. w stosunku do poprzedniego okresu (21.05-20.07)" - czytamy w raporcie.

  >>>CZYTAJ RAPORT O KRYZYSIE KLIMATYCZNYM

  Wyschnięty obszar się rozrasta

  Największy deficyt wody wystąpił na obszarze Pojezierza Lubuskiego, a obecnie obszar ten został jeszcze znacznie poszerzony o Pojezierze Wielkopolskie oraz o Nizinę Wielkopolską. Duża susza jest także w Łódzkiem i na Śląsku.

  - W stosunku do poprzedniego okresu raportowania, podobnie jak 10 dni temu, nastąpił znaczny wzrost liczby gmin z suszą we wszystkich monitorowanych uprawach w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Wzrost ten wynosił od 287 gmin w przypadku zbóż ozimych po 940 w uprawach ziemniaka. Suszą objęte są wszystkie województwa kraju oraz wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw - informuje IUNG.

  Problemy z kukurydzą

  Deficyt wody najbardziej dotyka plantacje kukurydzy zarówno na ziarno jak i na kiszone, krzewów owocowych oraz roślin strączkowych. W przypadku kukurydzy na ziarno suszę odnotowano w 2231 gminach Polski (90 procent gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 539 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją we wszystkich województwach na powierzchni 57 proc. gruntów ornych. Podobna sytuacja dotyczy kukurydzy na kiszonkę.

  Niedobór wody odczuwają silnie uprawy krzewów owocowych. Zanotowano go w 2149 gminach (86 proc. gmin kraju). A w 2104 gminach susza dotyka uprawy roślin strączkowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • O retencji wcześniej ludzie nie myśleli
  Tyle lat i nic nie zrobiono, w końcu teraz się ktoś za to weźmie.
  ~Nick /2019-08-03 12:58
 • zaabrać im dopłaty
  bo nic z plonów nie będzie.
  ~polo /2019-08-03 12:44
 • Czarownicy.
  Czarownicy afrykańscy,Indianie z obu ameryk odczyniali jakieś modły i tańce.A księża katoliccy nie potrafią?Może niech spróbują w końcu dostają dużo pieniędzy od państwa!
  kg1955 /2019-08-03 11:39

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...