Informacje
 • Roztopy, burze z silnymi opadami, pięć centymetrów śniegu. IMGW ostrzega i prognozuje kolejne zagrożenia

  31-03-2021 09:25 Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie
  Tomasz Zubilewicz o pogodzie i sytuacji hydrologicznej Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Lokalnie na południu Polski pokrywa śnieżna będzie topnieć, przed czym ostrzega Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W ciągu kolejnych dni opady śniegu mogą wrócić w te strony kraju , a w innych regionach możliwe są burze.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed roztopami. Alerty obowiązują w województwach:

  - małopolskim, w powiecie tatrzańskim;

  - podkarpackim, w powiatach: sanockim, leskim i bieszczadzkim.

  Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Ostrzeżenia będą ważne do godziny 18 w środę.

   

  Prognoza zagrożeń na czwartek

  W części kraju w czwartek możliwe są burze. IMGW planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia dla woj. podlaskiego, dla powiatów: białostockiego, Białystok, zambrowskiego, wysokomazowieckiego, bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego.

  Przewidywane są burze z opadami deszczu rzędu 15-30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. Porywy wiatru mają osiągać od 65 do 90 kilometrów na godzinę.

  Prognoza zagrożeń na sobotę

  Kolejnego dnia nie należy spodziewać się żadnych niebezpiecznych zjawisk pogodowych, natomiast w sobotę synoptycy mogą ostrzegać przed opadami śniegu. Alerty pierwszego stopnia możliwe są w woj. dolnośląskim, w powiatach: lwóweckim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzych i kłodzkim.

  Opady mają powodować przyrost pokrywy śnieżnej o 5 centymetrów.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....