Informacje
 • Pogoda na majówkę: opady - i to silne. Ostrzegamy

  28-04-2021 13:31 Pogoda na majówkę i nie tylko
  Prognozowana temperatura w najbliższych dniach (Ventusky.com) Foto: Shutterstock/Ventusky.com | Video: Ventusky.com

  W najbliższych godzinach nad kraj wkroczą dwa fronty atmosferyczne związane z niżem Christian. Konsekwencją ich obecności będzie zmienna, dynamiczna pogoda. Majówka zapowiada się ciepło, ale deszczowo. Miejscami może spaść nawet 50 litrów wody na metr kwadratowy. Może także zagrzmieć i silnie wiać.

  Polska znajduje się pod wpływem układu niżowego Christian z centrum nad Niemcami. Nad kraj wkroczą od zachodu fronty atmosferyczne: ciepły, a po nim po południu chłodny. Z południa napływa ciepłe powietrze polarne morskie.

  W kolejnych dniach pojawi się typowo kwietniowa pogoda - zmienna. Silne załamanie nastąpić ma w nocy z soboty na niedzielę, kiedy to od południa wkroczy nad Polskę wir niżowy z ulewami. Powstał nad Morzem Śródziemnym i ściągnie z południa nad Europę Środkową deszczonośne masy powietrza.

  W poniedziałek przemieści się nad Rosję, zaciągając znad Atlantyku chłodne i wilgotne powietrze.

  Pogoda na czwartek i piątek

  W czwartek na niebie pojawi się umiarkowane i duże zachmurzenie. Z zachodu na wschód będą przemieszczać się opady deszczu do 5-10 litrów wody na metr kwadratowy. Na Pomorzu Zachodnim po południu możliwe będą burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 12 stopni Celsjusza w rejonie Zatoki Gdańskiej do 18 st. C w centrum kraju oraz na południowym zachodzie i południu. Powieje południowy i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany wiatr. Okresami będzie dość silny, a w burzach rozpędzi się do 70 kilometrów na godzinę.

  Piątek zapowiada się pochmurno z większymi przejaśnieniami. Na północy i wschodzie kraju pojawią się przelotne opady deszczu do 1-5 l/mkw. Temperatura maksymalna sięgnie od 10 st. C na Pomorzu, przez 15 st. C w centrum kraju, do 16 st. C na południowym wschodzie. Z zachodu powieje słaby i umiarkowany, okresami dość silny wiatr.

  Pogoda w majówkę

  Pierwszy dzień majówki przyniesie nam pochmurną aurę z rozpogodzeniami. W sobotę na zachodzie i południu możliwe są przelotne opady deszczu do 1-3 l/mkw. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 13 st. C na Mazurach i Podlasiu, przez 15 st. C w centrum kraju, do 16 st. C na Dolnym Śląsku. Powieje wschodni i południowo-wschodni słaby i umiarkowany wiatr.

  W niedziele należy spodziewać się dużego zachmurzenia z postępującymi od południa w głąb kraju opadami deszczu do 20 l/mkw. Na Śląsku i w Małopolsce, szczególnie w górach, wystąpią ulewy, podczas których spadnie do 50 l/mkw. Na Podkarpaciu może zagrzmieć. Termometry pokażą maksymalnie od 11 st. C na Pomorzu, przez 15 st. C w centrum kraju, do 20 st. C na Podkarpaciu. Z kierunków zmieniających się powieje słaby i umiarkowany, okresami dość silny wiatr. Na zachodzie i północy w godzinach popołudniowych może rozpędzać się do 60-70 km/h. W burzach powieje z prędkością do 90 km/h.

  Majówkę zakończymy pochmurną aurą z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu rzędu 10 l/mkw. na wschodzie kraju. Temperatura maksymalna wyniesie od 9 st. C na Podlasiu i w centrum kraju do 11 st. C na Śląsku. Umiarkowany i dość silny wiatr, który w porywach może rozpędzać się do 60 km/h, powieje z zachodu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...