Informacje
 • "Nikt nie chciałby, żeby w święta lało". Czeka nas zmiana w pogodzie

  15-04-2019 11:17 Jaka pogoda na Wielkanoc? Odpowiada Tomasz Wasilewski
  Tomasz Wasilewski o prognozie na najbliższe dni Foto: Shutterstock/tvnmeteo.pl | Video: tvnmeteo.pl

  Pogoda na Wielkanoc zapowiada się ciepła i przeważnie sucha. Na razie do Polski nadal napływa co prawda chłodne, arktyczne powietrze, jednak w kolejnych dniach szykuje się spora zmiana. Przed świętami przyjdzie ocieplenie, a po Wielkanocy "będzie jeszcze cieplej" - przewidywał we "Wstajesz i wiesz" TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  Wstępne prognozy pogody na Wielkanoc przewidują, że pogoda w święta będzie cieplejsza niż ostatnio.

  Chłodne dni, mroźne noce, poranne przymrozki i miejscami śnieg - taką pogodę "fundował" nam w ostatnim czasie potężny wyż znad Skandynawii. Wyż ten, znajdujący się obecnie nad południową Norwegią i Szwecją, zapewnia nam także bezchmurne niebo i suche powietrze.

  - Powietrze (nad Polskę - red. ) cały czas napływa z kierunku północno-wschodniego i północnego, dlatego jest chłodne, a nawet mroźne - tłumaczył w poniedziałek w programie "Wstajesz i wiesz" TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  Jaka pogoda na Wielkanoc? Wasilewski: szykuje się zmiana

  W najbliższych dniach szykuje się jednak w Polsce spora pogodowa zmiana, dzięki której najprawdopodobniej możemy liczyć na ciepłą pogodę na Wielkanoc.

  Jak zauważył Wasilewski, zwiastunem zmiany pogody jest wysoka temperatura na południowym zachodzie Europy.

  - Na zachodzie Europy, nad Atlantykiem właściwie, mamy niż. Jest tutaj ciepły front atmosferyczny, który przemierza sobie południowo-zachodnią Europę. I on właśnie stąd, czyli z Afryki i od strony atlantyckiej, otworzy drogę do napływu ciepłego powietrza - tłumaczył i pokazywał prezenter tvnmeteo.pl.

  "Wstępne prognozy" na Wielkanoc

  Wpływ afrykańskiego powietrza odczujemy zapewne już w Wielką Sobotę.

  Według przedstawionych przez Wasilewskiego wstępnych prognoz, w zachodnich regionach Polski - Wielkopolska, Zielona Góra czy granica polsko-niemiecka -  temperatura w sobotę przed Wielkanocą sięgnie 20 stopni Celsjusza. W Warszawie termometry pokażą wówczas 17 st. C, w Suwałkach 16 st. C.

  - Może na samym Wybrzeżu będzie chłodniej przy północno-wschodnim wietrze, ale to jest w porównaniu z tym, co było ostatnio, bardzo wysoka temperatura i kolosalna zmiana - podkreślił Wasilewski.

   

  "Nikt nie chciałby, żeby w święta lało"

  Wstępne prognozy na Wielkanoc przewidują, że sucha i słoneczna aura będzie się utrzymywała. Jednak - jak przyznał Wasilewski - zarówno w Niedzielę Wielkanocną, jak i w lany poniedziałek we wschodniej części kraju mogą pojawić się delikatne przelotne opady deszczu.

  - Deszczu bardzo brakuje i takiego poważnego, niestety, nie widać. Nikt nie chciałby, żeby w święta lało, ale deszczu brakuje i jest bardzo sucho w Polsce - przekonywał Wasilewski.

  Coraz mniej śniegu

  Prawdopodobnie żegnamy się ze śniegiem, co może zmartwić narciarzy.

  - Oczywiście ocieplenie - które przyjdzie przed świętami i po świętach, kiedy będzie jeszcze cieplej niż w czasie świątecznym - może sprawić, że śnieg będzie już do jeżdżenia nie za bardzo zdatny. On tak od razu nie zniknie, ale będzie go coraz mniej - podkreślił Wasilewski.

  Ogromna różnica temperatury w Europie

  Wskazał na ogromną różnicę, jaka panuje obecnie w Europie między maksymalną i minimalną temperaturą.

  W hiszpańskiej Walencji w niedzielę termometry wskazały 31 stopni Celsjusza, a w środkowej Szwecji i Norwegii jest teraz -14 stopni Celsjusza.

  - To jest to zimne arktyczne powietrze i ten chłodny powiew, który jeszcze dostajemy. Wkrótce zdecydowaną przewagę uzyska ciepło z południa - zapewnił Wasilewski.

  Prezenter tvn24.pl zastrzegł, że aż tak wysoka temperatura, jak obecnie zapanowała na przykład w Hiszpanii, w Polsce się nie pojawi. Zapewnił jednak, że pod naporem ciepłego powietrza zniknie chłód. W kolejnych dniach, stopniowo, będzie się ocieplało.

  - Wkrótce stanie się tak, że napływ zimna z północnego wschodu zostanie zatrzymany. Zostanie postawiona granica, przez którą to chłodne powietrze nie przeskoczy - zapowiedział prezenter pogody.

  Całość rozmowy zobaczysz tutaj:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Deszczu!!!
  Dobrze, że tytuł jest w „” bo to chyba jakiś żart, niech wreszcie leje i to porządnie!!!!
  ~PM76 /2019-04-15 21:23
 • Przyroda potrzebuje wody!!!
  Od 2015 roku mamy ciągły deficyt w opadach deszczu, który z roku na rok tylko się potęguje. Wiadomo, że wielu z nas lubi ciepło ale deszcz w wielu regionach jest wyczekiwany jak zbawienie. W ostatni weekend w niektórych miejscach w kraju w ogóle nie spadła kropla deszczu a nie pada już od 4 tyg. Rośliny na polach nie mają się jak rozwijać i grozi to wszystko klęską.
  ~Janusz /2019-04-15 15:22
 • Super Wielkanoc
  Zapewne nikt nie chciałby,żeby w święta lało,tym bardziej,że po raz pierwszy mamy szanse na wyjątkowe święta pod względem pogody,ale wszystkim nam zależy,aby tegoroczna wiosna wreszcie była normalna, z otaczającą nas przyrodą niepozbawionej zieleni.
  ~Lech /2019-04-15 14:46
 • Niech leje!
  Deszczu brak a to potrzebne,niech leje cały tydzień a najlepiej do 6 maja.
  ~Kwiat pustyni z promilami /2019-04-15 13:47
 • A ja chcę, żeby lało!
  Kto to widział taka susza w kwietniu!
  ~lila /2019-04-15 12:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...