Informacje
 • Jest amerykańska prognoza pogody na zimę dla Europy

  17-10-2019 12:24 Sprawdź, jakie przewiduje się warunki
  W Tatrach już zima Foto: tvnmeteo.pl za AccuWeather | Video: TVN24

  Amerykanie przygotowali prognozę pogody na zimę 2019/2020 dla Europy. Wynika z niej, że w wielu miejscach mogą występować niebezpieczne sztormy, że nie zabraknie miejsc, w których będzie padał deszcz i że najzimniej będzie od Finlandii po Ukrainę.

  Jak wynika z prognozy, Wyspy Brytyjskie, Europa Północna i Skandynawia rozpoczną sezon zimowy sztormową pogodą.

  - Początek stycznia będzie najbardziej aktywny pod tym względem - powiedział Tyler Roys, meteorolog z AccuWeather.

  Załamania pogody, które wystąpią po sobie w krótkich odstępach czasu, mogą okazać się bardzo niszczycielskie.  Meteorolog uspokoił jednak, że "seria nawałnic", niosących powodzie i wichury, nie będzie trwać wiecznie. Im bliżej lutego i marca, tym spokojniej będzie w pogodzie. Może jednak zrobić się chłodniej.

  Opady na południu

  O ile północ Europy będzie sztormowa, o tyle na południu spodziewamy się opadów deszczu i śniegu. Obszar ten nie będzie mokry przez całą zimę, ale przewidywane opady na początku sezonu pomogą złagodzić następstwa suszy i podnieść poziom rzek, który obecnie jest bardzo niski.

  - Rzeka Ren po raz kolejny miała niski poziom wody przez drugą połowę lata i, jak do tej pory, również jesienią. Miało to wpływ zarówno na handel, jak i podróżowanie. Po raz kolejny ustanowiono ostrzeżenia, które zmieniły zasady podróżowania po rzece - powiedział Roys.

  W hiszpańskim zbiorniku retencyjnym Embalse de Valdecanas długotrwała susza spowodowała opuszczenie się stanu wody.

  - Półwysep Iberyjski odpocznie od suszy. Opady deszczu będą napędzać wzrost roślin, ale należy pamiętać o tym, że gdy rośliny wyschną na wiosnę, to mogą pomagać rozprzestrzeniać się pożarom - powiedział starszy meteorolog AccuWeather Alan Reppert.

  Jeśli chodzi o śnieg, to najwięcej go ma spaść w Alpach. W zeszłym roku sezon śnieżny rozpoczął się bardzo wcześnie. Według Roysa w tym roku sytuacja może się powtórzyć.

  Spokojna zima na Bałkanach

  Bałkany doświadczą spokojnej zimy.

  - Ten obszar może mieć długie suche i ciepłe okresy. Po nich może następować tydzień pełen burz, a następnie kolejny, trwający od dwóch do trzech tygodni okres suszy - powiedział Roys. Take warunki pogodowe zmniejszą również szanse na pojawienie się wiatru bora.

  Jak stwierdził Roys, w efekcie może to spowodować brak opadów śniegu w górach we Włoszech i w Górach Dynarskich - stwierdził Roys.

  Chłód

  Najdotkliwszy zimowy chłód dotknie wschodniej Europy i wschodniej Skandynawii. Zimne powietrze może nadciągnąć nad region na początku zimy, nie pozostanie tam jednak na długo. Na niektórych obszarach pierwsza połowa zimy może zakończyć się temperaturami powyżej przeciętnej.

  - Odczujemy trochę zastrzyków chłodu w grudniu, ale żaden jego poważniejszy przypływ nie pojawi się do końca sezonu - podsumował Roys.

  Najzimniejszą pogodę przewiduje się na obszarze od Finlandii po Ukrainę po tym, jak napłynie tam chłodne powietrze z Syberii. Zimne powietrze stworzy również dobre warunki dla opadów śniegu. Następnie może przenieść się na południe i zachód, napływając do Polski, na Słowację i do Rumunii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Hu Hu Ha
  Co tu gadać zima będzie taka jak kilka poprzednich koniec listopada początek grudnia pierwszy śnieg 1-2 cm przy dodatniej temperaturze może na wschodzie delikatny minus w ciągu dnia; do końca roku temp na plusie święta mokre ok +5 st. może na wschodzie popruszy śniegiem przy zerze na termmometrze Zima zacznie się w styczniu popada trochę śniegu "atak mrozu" czyli - 15 stopni w okolicach Suwałk potrwa maksymalnie tydzień czasu, Szczecin, Lubuskie temp na plusie i tak do lutego od kiedy zacznie się "przedwczesna" wiosna. I tak co roku po co tu takie gadanie "amerykańskich meteorologów". I jak co roku czapa mrozu spłynie głęboko na południe USA, a Skandynawia okaże się "wyjątkowo ciepła"
  ~EU07 /2019-10-18 12:29
 • Prognoza
  Do szamana przyszli Indianie pytać się o zimę. O będzie bardzo mroźna odpowiedział. Wiec Indianie nazbierali drwa na zimę. Jednak było ciepło. Na drugi rok ta sama sytuacja. Indianie pytają jaka będzie zima, a szaman, że mroźna i śnieżna. No to znowu pełna mobilizacja i zbieranie opału. Ale zima znowu była gorąca i sucha. Na trzeci rok sytuacja się powtórzyła. Czwartego roku Indianie przychodzą do szamana i pytają jaka będzie zima? Ale jak znowu się pomylisz i każesz niepotrzebnie rąbać drwa na opał to cię oskalpujemy. Wiec szaman poszedł wystraszony do służb meteo i pyta się ich. Jaka będzie zima tego roku? A oni na to mroźna i śnieżna. Szaman pyta: A skąd wy to wiecie? Na co meteorolodzy odpowiadają: Z ludowych mądrości, bo Indianie już 3 rok drwa zbierają na zimę. Taka to ta amerykańska prognoza. Wróżenie z fusów.
  ~indianin /2019-10-18 10:05
 • tragedia
  My to sie mamy ze wszystkim,przydzie zima to palimy w piecach by miec cieplo i co takiego i kapowac ludzi sasiadow bo my juz tacy jestesmy upierdliwi bo Smog a to jest chore jak auta na prad,za pare lat co ze starymi bateriami i znowu Problem i tak leci od 30 lat tylko problymy,nikt sie nie przejmuje smrodem tylko w EU Problem.
  ~szpieg /2019-10-18 08:46
 • ciekawy?
  Ameryka ma wplyw na wszystko pogode,polityke,wojsko co bysmy zrobili bez tej Ameryki,koniec swiata.
  ~szpieg /2019-10-18 07:59
 • Zima w Polsce z klimatem kontynentalnym,to całkiem realny wariant
  W całej tej układance pogodowej na zimę, najważniejsza jest Polska. Moim zdaniem,aby przybliżyć,jaka będzie zima,trzeba spojrzeć,co działo się z pogodą minionego lata i obecnie.Skracają się okresy deszczowe.Wpływ działania Oceanu Atlantyckiego na Europę Środkową i Wschodnią maleje.Tworzą się potężne blokady wyżowe dla niżów atlantyckich.Klimat stopniowo nam się przeobraża w stepowy, coś na wzór mongolskiego.Z upływem czasu wyże zalegające nad lądami zaczną się schładzać Chłód przyjdzie wcześniej,niż w minionych latach,a temperatura uzależniona będzie o tego,czy będą to ponure zgniłe wyże,czy suche pogodne. Tak naprawdę po 15 stycznia możemy spotkać się się oko w oko z mroźnym wyżem znad Rosji,a w lutym zima przemieści się nad Europę Zach. Nie oznacza to,że ciągle będziemy pod wpływem wyżów.Od listopada do ok.10 stycznia,to w naszym kraju raczej okres zmiennej chłodnej późnej jesieni z domieszką zimy,wahaniami temperatur,opadami różnego typu, ale tych dni z opadami w całej zimie bedzie mało.Luty,który w Polsce normalnie powinien przynieść obfite opady śniegu,a następnie powolne roztopy w okresie marca, raczej nie spełni swojego zadania,dlatego powinniśmy już teraz podjąć wszelkie działania aby zminimalizować skutki jeszcze większej suszy w sezonie wiosenno- letnim 2020 r. Może błednie oceniam sytuację,ale piszę to,co obserwuje.Zanik oddziaływania ciepłych prądów morskich na część naszego kontynentu,może ''zamrozić'' Europę Północną i Wschodnią.Ten wariant raczej jeszcze jest przedwczesny,ale nie niemożliwy.
  ~Lech /2019-10-18 02:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...