Informacje
 • Coraz więcej zachorowań na odrę w Europie. 37 zgonów w pół roku

  20-08-2018 17:22 W Polsce 95 przypadków
  Rośnie liczba zachorowań na odrę. Winą - brak szczepień (materiał archiwalny) Foto: Shutterstock/WHO | Video: TVN24

  Komisja Europejska wyraziła w poniedziałek zaniepokojenie gwałtownym wzrostem liczby zachorowań na odrę w Europie. Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tylko w pierwszym półroczu na Starym Kontynencie wykryto 41 tysięcy przypadków.

  - Jesteśmy świadomi sytuacji. Podzielamy zaniepokojenie wyrażone przez WHO - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej Anca Paduraru. - Monitoring danych Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób potwierdza, że ta niepokojąca sytuacja ma również miejsce w Unii Europejskiej - dodała.

  37 zgonów w pół roku

  Komisja przyznała, że trzy z siedmiu krajów, które mają najwyższą liczbę zachorowań na odrę w Europie, należą do Unii Europejskiej. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są to Francja, Grecja i Włochy, gdzie wykryto odpowiednio 2741, 3192 oraz 3343 przypadków. Dla porównania, w Polsce było ich 95, a w Danii zaledwie 6. Ponad 41 tysięcy zachorowań na odrę w pierwszym półroczu tego roku doprowadziło do 37 zgonów w Europie.

  Liczba przypadków zwiększa się skokowo z roku na rok. Jak podaje BBC, w 2017 r. było ich 23 927, a rok wcześniej 5 273. Eksperci uważają, że za taki stan rzeczy odpowiada spadek liczby osób zaszczepionych.

  Komisja stara się przeciwstawić trendowi nieszczepienia dzieci. - Szczepienie to najpotężniejszy i efektywny kosztowo środek zdrowia publicznego. Nie ma powodu, by z niego rezygnować - mówiła rzeczniczka Komisji Europejskiej.

  "Szczepienie to ostatecznie akt solidarności"

  Paduraru przypomniała, że zmniejszenie liczby zaszczepionych w jednym kraju sprawia, że wzrasta ryzyko też dla innych państw. - Każda niezaszczepiona osoba jest podatna na zarażenie i sprawia, że inni też są narażeni na niebezpieczeństwo. Szczepienie to ostatecznie akt solidarności - podkreśliła Paduraru.

  W kwietniu tego roku KE przedstawiła projekt rekomendacji w sprawie wprowadzenia rutynowych kontroli statusu szczepień oraz opcji wspólnej elektronicznej karty szczepień, która miałaby zastosowanie transgraniczne.

  86 procent niezaszczepionych

  Z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wynika, że w 12-miesięcznym okresie od 1 marca 2017 do końca lutego 2018 roku w ramach europejskiego systemu nadzoru zgłoszono blisko 15 tys. przypadków odry. Z innych dostępnych danych wynika z kolei, że 86 procent chorych nie było zaszczepionych.

  Rodzice odmawiają szczepień m.in. w obawie przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP), czyli zaburzeniami stanu zdrowia, które występują w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki. Częstość występowania NOP zależy od rodzaju szczepionki. Przy szczepionkach stosowanych w Polsce jeden NOP występuje przeciętnie raz na 10 tys. szczepień. Specjaliści podkreślają, że ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne, wymagające hospitalizacji, występują nieporównanie rzadziej niż powikłania chorób, przed którymi chronią.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Skutki głupoty!
  Pozdrawiam wszystkich idiotów antyszczepionkowców!
  Światowit /2018-08-20 17:55
 • jak zwykle skorumpowany TVN24
  ciekwe za ile artykuł sponsorowany
  ~asia /2018-08-20 17:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...