Informacje
 • Ciśnienie spadło, chmury przykryły niebo.
  Potężny wir steruje pogodą

  04-11-2019 13:24 Tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl
  Prognoza pogody na czwartek 7.11 Foto: sat24.com/tvnmeteo.pl | Video: tvnmeteo.pl

  Deszcz, dużo chmur i bardzo niskie ciśnienie. Tak rozpoczęliśmy nowy listopadowy tydzień. Osoby wrażliwe na pogodę może boleć głowa i mogą czuć senność. Co jest tego przyczyną? Potężny układ niżowy, który rozsiadł się nad Wyspami Brytyjskimi i trzyma w szachu europejską pogodę.

  Potężny układ niżowy, którego centrum znajduje się nad Wyspami Brytyjskimi, rozciąga się nad większością terenu Europy. Poza jego zasięgiem są tylko wschodnie regiony naszego kontynentu.

  Jak tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, ten wir powietrza utworzył się nad północnym Atlantykiem, rozrósł się mocno i nabrał energii dzięki nagrzanemu o tej porze roku oceanowi. Trzeba przypomnieć, że morze ochładza się jesienią i zimą dużo wolniej niż lądy. Oddając nagromadzone latem ciepło, sprzyja tworzeniu się nad nim potężnych wirów powietrza, które kształtują pogodę aż do wiosny. One też przynoszą dużo chmur i opadów oraz silne porywy wiatru i wysokie fale.

  >>>CZYTAJ O GWAŁTOWNEJ POGODZIE WE FRANCJI

  Przepychanki nad Europą

  Nad Europą jeszcze tydzień temu panował niż Jarosław, który przyniósł nam chłód. Później pogoda się poprawiła za sprawą wyżu Oldenburgia. Nie trwało to jednak długo, bo rządy przejął układ niżowy, który zepchnął wyż daleko na wschód.

  Obecnie sterujący europejską pogodą niż nazywany jest przez Francuzów Amelie, a przez Niemców Benedyktem. Brytyjscy meteorolodzy podają, że w jego centrum ciśnienie spadło (na poziomie morza) do 976 hektopaskali.

  Na poniższym wykresie widać, jak w ciągu ostatnich dni w Warszawie spadało ciśnienie. W Katowicach, leżących na wyżynie, ciśnienie jest jeszcze niższe i wynosi w poniedziałek 955 hPa. Dlaczego ta wartość jest niższa niż w centrum wiru? Ponieważ wraz z wysokością ciśnienie spada. Każde osiem metrów to spadek o około 1 hPa.

  Co dalej?

  Potężny niż Amelie stoi na razie w miejscu. Ulokował się nad Wyspami Brytyjskimi. W kolejnych dniach będzie bardzo powoli przesuwał się na wschód. Ciśnienie w Polsce zacznie powoli rosnąć. Przed nami jednak dużo niżowej pogody aż do końca tygodnia. Sporo chmur i niewielkie opady. Nie będą to na pewno opady porównywalne do tych, które w ostatnich trzech dniach spadły w wielu regionach Europy. W prognozach nie widać również tak silnych porywów wiatru.

  >>>SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY NA 16 DNI

  Lokalne maksymalne opady za trzy doby:

  • Czarnogóra - do 256 l/mkw
  • Norwegia - do 103 l/mkw
  • Włochy - do 103 l/mkw
  • Francja - do 102 l/mkw
  • Hiszpania - do 93 l/mkw
  • Chorwacja - do 100 l/mkw
  • Niemcy - do 90 l/mkw

  Maksymalne porywy wiatru w ciągu ostatniej doby:

  • Francja - do 130 km/h
  • Hiszpania - do 122 km/h
  • Szkocja - do 101 km/h

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Jesienne wiry nad Europą
  Niech leje,zanim ponownie opanują nasz kraj wyże.Moim zdaniem każdy większy deszcz w Polsce jest na wagę złota. W ciągu roku tych opadów jest ciągle za mało.A co do szarugi listopadowej,bywało gorzej.Temperatury mamy wyższe od listopadowych.Aura raczej przypomina wiosnę, niż późną jesień. Nieprzyjemne dla nas,to te wahania ciśnienia. Ale taka jest polska jesień.
  ~Lech /2019-11-06 14:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...