Informacje
 • Woda po roztopach zalała drogi i posesje. Strażacy interweniowali na Śląsku

  05-02-2021 11:03 Przekroczony poziom alarmowy na rzekach
  Tomasz Zubilewicz o pogodzie i sytuacji hydrologicznej Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Na skutek opadów deszczu i topniejącego śniegu w dwóch punktach pomiarowych na rzekach Śląska przekroczone są stany alarmowe. Ostatniej nocy strażacy wypompowywali wodę z zalanych dróg i posesji. Ich interwencje dotyczyły też silnego wiatru.

  Jak wynika z danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, na skutek topniejącego śniegu i padającego w minionych godzinach deszczu odnotowano przekroczenie stanów alarmowych rzek w dwóch punktach pomiarowych w województwie śląskim: na Pszczynce w Mizerowie-Borkach i na Brynicy w miejscowości o tej samej nazwie.

  W Pszczynie Pszczynka osiągnęła stan ostrzegawczy. Poziom wód w tych miejscach w ostatnich godzinach utrzymywał się na podobnym poziomie lub spadał. Miejscowy wzrost stanu wód w rzekach był prognozowany przez hydrologów.

  Ponad 100 interwencji

  Minionej doby na Śląsku 140 strażacy interweniowali w związku z przyborami wody, ale także silnym wiatrem. Jak podała Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach, najwięcej interwencji strażaków miało miejsce w Katowicach, Częstochowie i powiecie częstochowskim oraz Zabrzu.

  W działaniach brało udział ponad 180 zastępów straży pożarnej (w tym 76 Ochotniczej Straży Pożarnej). - Strażacy prowadzili działania związane przede wszystkim z usuwaniem powalonych drzew i połamanych konarów, a także wypompowywaniem wody z zalanych dróg i posesji - poinformowali strażacy, dodając, że nie odnotowano osób poszkodowanych.

  Jak wynika z informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich, wszystkie drogi w regionie są przejezdne. Na sieci dróg krajowych w województwie pracowało 45 pracowników i 118 pojazdów do zimowego utrzymania dróg.

  Alerty IMGW

  Ostrzeżenia hydrologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązują obecnie na terenie woj. mazowieckiego oraz częściowo woj. łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

  W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych, na dopływach Wisły przewidywane są wzrosty stanów wody, lokalnie na Iłżance, Liwcu i na Utracie powyżej stanów ostrzegawczych. Wydano alerty drugiego stopnia. Będą obowiązywać do godziny 15 w piątek.

  Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia?

  Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...