Informacje
 • W tym miesiącu na grypę zmarło 15 osób

  25-02-2020 11:21 Warto się szczepić
  "Koronawirus nie mutuje tak szybko, jak wirus grypy czy HIV" Foto: flockine/pixabay.com | Video: TVN24

  Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny informuje - od początku miesiąca do 22 lutego zanotowano w Polsce ponad 600 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W tych dniach z powodu tej choroby zmarło 15 osób.

  Z kolejnych meldunków epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że od 1 do 7 lutego odnotowano 193 482 przypadki grypy i podejrzeń grypy w Polsce. Od 8 do 15 lutego na tę chorobę zapadło 200 194 osoby, a od 16 do 22 lutego potwierdzono ją u 211 983. Łącznie to 605 659 przypadków.

  Z powodu grypy lub jej podejrzenia od początku miesiąca do 22 lutego wystawiono 4010 skierowań do szpitala (odpowiednio w poszczególnych tygodniach 1103, 1325 i 1582). W tym czasie odnotowano także 15 zgonów.

  Szczepienia i higiena

  Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny takich jak częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby.

  W miejscach publicznych i w środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, co ma znaczący wpływ na odporność.

  Gorączka, ból głowy czy duszności

  Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu takich objawów jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. Zmniejsza to ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.

  Z danych NIZP-PZH wynika, że w poprzednim sezonie grypowym, od 1 września 2018 r. do 7 kwietnia 2019 r., odnotowano prawie 3,7 miliona zachorowań i podejrzeń zachorowań z powodu grypy. Odnotowano również 143 zgony z powodu grypy, najwięcej od ponad pięciu lat.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Gorzej niż koronawirus
  Grypa też zbiera żniwo
  ~Nick /2020-02-25 12:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...