Informacje
 • Przedwiośnie na biegunie zimna. Na Suwalszczyznę przyleciały bociany

  24-02-2020 14:19 Wracają do Polski
  Bociany białe (fot.: Shutterstock) Foto: Shutterstock | Video: Shutterstock

  Zwykle bociany przylatywały na Suwalszczyznę w marcu, a nawet w kwietniu. W tym roku są szybciej. Leśnicy z Wigierskiego Parku Narodowego zauważyli już pierwsze z nich.

  Leśnicy zauważyli pierwsze bociany w miejscowości Krzywe w Wigierskim Parku Narodowym. Dyrektor parku Tomasz Huszcza poinformował, że na Suwalszczyźnie są już też szpaki, skowronki i żurawie.

  - Otrzymałem dzisiaj informację, że są już u nas pierwsze bociany. Leśniczy, który je widział, zrobił nawet zdjęcia. Zatem mamy już na Suwalszczyźnie przedwiośnie - powiedział Huszcza. Dyrektor dodał, że w niedzielę, będąc nad brzegiem jeziora Wigry, słyszał odgłos bąka. - Widać, że przyroda już się budzi, są tego kolejne symptomy - dodał Huszcza.

  Ciepła zima na Suwałkach

  Na Suwalszczyźnie, zwanej polskim biegunem zimna, nie było w tym roku zimy. Przychodziła tam zawsze najwcześniej, ale też najpóźniej odchodziła. To była najcieplejsza zima od dziesięcioleci.

  Już w styczniu zaczęły zlatywać nad Wigry pierwsze żurawie. W lasach pojawiły się też pojedyncze przylaszczki i inne kwiaty. Kwitną leszczyny i niektóre drzewa owocowe.

  Bocian na Suwalszczyźnie był widziany już w styczniu na drugim krańcu Wigierskiego Parku Narodowego, ale prawdopodobnie był to ptak, który nie odleciał do ciepłych krajów. Jak powiedział wówczas Wojciech Misiukiewicz z Wigierskiego Parku, bocian mógł spokojnie przeżyć w takich warunkach, jakie tej zimy panowały na Suwalszczyźnie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Kolejny skutek globalnego ocieplenia - przyroda sama pokazuje
  Niech ktoś spróbuje temu zaprzeczyć to tylko poświadczy swojej głupocie.
  ~Nick /2020-02-25 11:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....