Informacje
 • Odwodnienie, udar, przegrzanie. Coraz więcej interwencji lekarzy

  03-08-2018 11:02 Upały szczególnie groźne dla osób starszych i dzieci
  Jak upały zagrażają dzieciom? Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Utrzymujące się upały są przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Służby ratunkowe w całej Polsce odnotowują wzrost wezwań do poszkodowanych w wyniku gorąca. Lekarze apelują o odpowiednie nawadnianie i unikanie długotrwałego przebywania na słońcu.

  Przyczyną złego stanu zdrowia wielu pacjentów najczęściej są odwodnienie, przegrzanie organizmu, udary cieplne, dolegliwości układu krążenia spowodowane utratą wody z organizmu i niedoborem mikroelementów. Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku (obsługująca trzy czwarte województwa pomorskiego) w ciągu doby wyjeżdża około 150 razy.

  Omdlenia i odwodnienia

  Ratownicy najczęściej są wzywani do osób starszych, dzieci, a także pacjentów z przewlekłymi schorzeniami.

  Po kilkadziesiąt osób więcej niż zwykle na dobę przyjmują w związku z wysoką temperaturą SOR-y w dwóch największych placówkach w Gdańsku: szpitalu im. Mikołaja Kopernika i szpitalu św. Wojciecha na Zaspie, położonym nieopodal plaży.

  Podobnie jest w Krakowie. - Otrzymujemy więcej zgłoszeń niż w dni, kiedy jest normalna temperatura - powiedziała Anna Zielińska-Górka z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

  O około 10 procent więcej pacjentów niż zwykle przyjmuje Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie. Są to głównie osoby po omdleniu lub odwodnione. - Uczulamy, aby w taką pogodę pić więcej płynów oraz unikać długotrwałej ekspozycji na słońce - mówił Marcin Mikos, zastępca dyrektora szpitala.

  Także w Łodzi liczba wezwań zwiększyła się o 25 proc. - Bardzo wiele z nich dotyczy ataków duszności, zasłabnięć i objawów związanych z zaostrzeniem choroby wieńcowej. Niedobór płynów - a przy takich upałach ich ilość należy zwiększyć o połowę - powoduje zaburzenia rytmu serca - wyjaśnił Adam Stępka, rzecznik łódzkiej Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego.

  Podajemy dzieciom za mało napojów

  Wysoka temperatura jest niebezpieczna także dla dzieci. Każdego dnia na oddział ratunkowy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD) trafia 80-100 małych pacjentów. - Prawie wszyscy podają dzieciom za mało napojów. Zamiast niegazowanej wody serwują soki i słodzone napoje, często gazowane lub sztucznie barwione - wyliczyła błędy doktor Kunsdorf-Bochnia.

  - W związku z wysoką temperaturą jest też więcej wyjazdów do wypadków drogowych. Upał powoduje, że kierowcy są rozkojarzeni - powiedział Szymon Czyżewski, kierownik dyspozytorni medycznej pogotowia ratunkowego we Wrocławiu.

  Wysyp udarów

  Dwukrotny wzrost liczby zgłoszeń odnotowali ratownicy z Warmii i Mazur. Według rzecznika Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie Krzysztofa Jurołajcia, większość wezwań pogotowie otrzymuje po południu, gdy dzwoniący źle poczuli się po powrocie do domów. Często z powodu odwodnienia tacy pacjenci muszą być zabierani na badania do szpitala.

  Więcej interwencji miało w ostatnich dniach również Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, którego karetki wodne dyżurują na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W zdecydowanej większości ratownicy byli wzywani do młodych ludzi, którzy doznali urazów podczas kąpieli, zabaw na pomoście albo na jednostkach pływających.

  Natomiast w Białymstoku czwartek był najtrudniejszy z dotychczasowych upalnych dni dla pracowników Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Według informacji jej dyrektora nastąpił prawdziwy "wysyp" zgłoszeń podejrzeń o udar.

  Jak pomóc osobie, która zasłabła?

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...