Informacje
 • Nawałnice, podtopienia, powalone drzewa. Prawie 400 interwencji, dwie osoby ranne

  20-06-2019 11:10 Prawie 400 interwencji straży pożarnej
  Podtopienia w gminie Modliborzyce Foto: TVN24 | Video:  

  W środę straż pożarna interweniowała 388 razy w związku z burzami, intensywnymi opadami deszczu i gradu oraz silnym wiatrem. Wskutek nawałnic ranne zostały dwie osoby - przekazał w czwartek rano rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak.

  Według rzecznika, 94 interwencje odnotowano na Lubelszczyźnie, 89 w Łódzkiem, 55 Podkarpaciu. W wyniku środowych nawałnic dwie osoby zostały ranne w miejscowości Bocheń w województwie łódzkim, gdy na samochód, którym podróżowały, przewróciło się drzewo.

  Doszło także do zakłóceń w dostawach prądu. Jak powiedział Paweł Frątczak, na Lubelszczyźnie 350 gospodarstw pozbawionych jest dostaw energii z powodu uszkodzenia dziewięciu stacji transformatorowych. Z kolei w województwie łódzkim bez prądu jest 100 gospodarstw.

  Podtopienia w gminie Modliborzyce

  Frątczak podkreślił, że "najtrudniejsza sytuacja jest powiecie janowskim na Lubelszczyźnie, gdzie w wyniku intensywnych opadów deszczu najbardziej ucierpiały trzy miejscowości w gminie Modliborzyce - Wierzchowiska Pierwsze, Wierzchowiska Drugie i Pasieka".

  - Tam na skutek spływania wody z pól oraz wystąpienia z brzegów rzeczki Sanna zalanych zostało około 80 gospodarstw rolnych - poinformował rzecznik.

  Według informacji PSP, w środę na miejscu pracowało 140 strażaków z 37 jednostek straży pożarnej. Ich działania polegały przede wszystkim na prewencyjnej ewakuacji 18 osób z zalanych budynków z wykorzystaniem łodzi.

  - Koncentrujemy się na wypompowywaniu wody z zalanych budynków i piwnic. Prewencyjnie wyłączono tam również prąd. Na miejscu nadal pracuje 80 strażaków - dodał Frątczak w czwartek rano. Jak mówił, poproszono Ministerstwo Obrony Narodowej o wsparcie i na miejscu pracuje dodatkowo 80 żołnierzy z Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

  Na miejsce w czwartek ma udać się komendant główny PSP generał brygadier Leszek Suski. Rzecznik straży ostrzega, że także w czwartek na terenie całego kraju oprócz upałów mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska pogodowe: burze, grad i silny wiatr.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...