Informacje
 • Lem poleciał w kosmos. "Udało się"

  21-11-2013 09:02 Pierwszy polski satelita naukowy wyleciał z Uralu

  Satelita Lem wystartował

  CBK PAN, EXA

  Z bazy wojskowej Jasny na Uralu o godz. 8.10 wystartowała rakieta Dniepr, z pierwszym polskim satelitą Lem na pokładzie. - Udało się, satelita jest teraz na zaplanowanej orbicie - powiedział w rozmowie z TVN24 Piotr Orleański, szef techniczny projektu BRITE-PL w chwilę po starcie.

  Jak wyjaśnił Orleański, rakieta wystartowała, doszło do rozdzielania satelitów i ich umieszczenia na orbicie. - Na razie wiemy, że separacja przebiegła prawidłowo - podkreślił.

  Satelita Lem waży zaledwie 6 kg i jest sześcianem o boku długości 20 cm. - Małe jest piękne, ktoś kiedyś tak powiedział. To jest rzeczywiście dobry przykład zrobienia bardzo ciekawego eksperymentu naukowe, zrobienia dużego kawałka ciekawej technologii za pomocą małych środków i małego satelity - powiedział Piotr Orleański.

  Start 8.10

  W bazie Jasny, z której startowała rakieta Dniepr z Lemem na pokładzie, znajdują się wyrzutnie wojskowych pocisków balistycznych - to powód, dla którego istnieją bardzo ograniczone możliwości bezpośredniego śledzenia startu rakiety.

  Nawiązanie kontaktu z Lemem będzie możliwe kilka godzin po starcie rakiety, gdy rozpocznie on już pracę na orbicie. Łączność z satelitą będzie realizowana poprzez stację kontroli lotów znajdującą się w Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Stamtąd będą wysyłane komendy do satelity, tam odbywać się będzie także odbieranie danych operacyjnych i naukowych misji.

  Na cześć wybitnego twórcy

  "Ojcem" Lema jest Sławomir Ruciński, który opracował dokładny plan budowy satelity. Na co dzień polski astronom wykłada na Uniwersytecie w Toronto. Nazwanie pierwszego polskiego naukowego satelity na cześć pisarza Stanisława Lema zasugerował natomiast Michał Radomił Wiśniewski. Uroczystość nadania mu imienia miała miejsce w Centrum Badań Kosmicznych PAN we wrześniu 2011. Uświetnił ją raper Sokół, wykonując piosenkę "Prosto w kosmos".

  To nanosatelita

  Lem należy do typu tzw. nanosatelit, o wadze nieprzekraczającej 10 kilogramów (sam waży niecałe 7 kg i ma kształt kostki o boku wynoszącym ok. 20 cm). Dotychczas tak małe urządzenia wykorzystywano jako obiekty amatorskie i edukacyjne. Lem jako pierwszy będzie miał swoje poważne zadanie naukowe. Umieszczony na orbicie - na wysokości 800 km - przez kilka lat będzie prowadził precyzyjne pomiary 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie.

  Większość zespołów wyprodukowano w Laboratorium Lotów Kosmicznych, należącym do Uniwersytetu w Toronto. Ich finalne zintegrowanie nastąpiło jednak dopiero w Polsce. Dokonali tego naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN.

  Część projektu BRITE

  Lem będzie jednym z elementów kanadyjsko-austriacko-polskiego programu BRITE (BRIght-star Target Explorer). Jego zadaniem będzie obserwacja gwiazd jaśniejszych i gorętszych od naszego Słońca. Polscy naukowcy mają nadzieję, że poszerzy wiedzę o procesach zachodzących we wnętrzach masywnych gwiazd.


  Polacy już byli w kosmosie

  Dotychczas Polacy wystrzelili w kosmos kilkadziesiąt różnych instrumentów, z których kilka do dziś pracuje na orbitach Ziemi oraz Marsa albo leci ku kometom. Polscy naukowcy nie mieli jednak dotąd własnego satelity. W lutym 2012 roku w kosmosie znalazł się wprawdzie studencki satelita PW-Sat, ale był to obiekt edukacyjny, zbudowany na Politechnice Warszawskiej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • PW-Sat
  PW-Sat nie był konstrukcją ani komercyjną ani zagraniczną. Wręcz przeciwnie (opócz kilku komponentów) był to satelita całkowicie wymyślony i skonstruowany przez Polaków. LEM za to w całości został zaprojektowany przez Kanadyjczyków a w Polsce tylko złożony.
  ~kosmita /2013-11-21 10:47
 • PW-SAT był pierwszym polskim satelitą.
  Jak konstrukcja zagraniczna, skoro zrobiono ją na polibudzie. LEM-a za to wyprodukowali w Toronto, a złożyli tylko w Polsce. PW-SAT był pierwszy i już. Niezależnie czy na orbicie zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami.
  ~poldek /2013-11-21 10:23
 • PW Sat
  Słusznie, PW Sat był pierwszy. Była to jednak konstrukcja zagraniczna, komercyjna. Kolejny problem jest taki, że niestety misja się nie powiodła i satelita nie działa zgodnie z oczekiwaniem.
  ~Astro /2013-11-21 08:38
 • Czy aby PW-Sat nie został nieco zapomniany...?
  "W lutym 2012 roku w kosmosie znalazł się wprawdzie studencki satelita PW-Sat, ale był to obiekt edukacyjny, zbudowany na Politechnice Warszawskiej." - czy to, że był to "obiekt edukacyjny", jakoś zmienia cokolwiek? PW-Sat był/jest po prostu pierwszy.
  ~M_Urb /2013-11-21 08:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...