Informacje
 • Lasy sprzedają powalone drzewa. Drewno tanieje z każdym dniem

  31-07-2012 15:02 Wyścig z czasem w Borach Tucholskich

  W akcji leśników w Borach Tucholskich używane są specjalne maszyny - harvestery

  TVN24

  W Borach Tucholskich trwa wielka akcja porządkowania lasu po trąbie powietrznej, która dwa tygodnie temu nawiedziła ten teren. To specyficzna walka z czasem. Każdy dzień nieuporządkowanego lasu to wymierne straty finansowe. Leżące w Borach Tucholskich drewno niszczeje i tym samym traci na wartości. Dotychczas Lasy Państwowe szacowały straty na 20 milionów złotych.

  W akcji w Borach Tucholskich używane są specjalne maszyny leśne - harvestery, które służą do wstępnej obróbki drewna.

  Powalone drzewa są oczyszczane z gałęzi, korzeni i cięte na kawałki, aby można było je od razu załadować na przyczepy samochodów.

  Wyścig z czasem

  Takich potężnych maszyn w Borach Tucholskich pracuje kilka. Leśnicy bowiem ścigają się z czasem. Drewno leżące w lesie niszczeje i z każdym dniem traci na wartości.

  Opady deszczu doprowadzają do gnicia powalonych drzew. Do tej pory Lasom Państwowym udało się sprzedać pierwszą dużą partie drewna. Za milion trzysta tysięcy złotych zbyto tysiąc metrów sześciennych drewna. To zaledwie jedna dziesiąta stanu w Borach Tucholskich.

  Ceny w dół

  Po tym jak na rynku pojawiła się spora ilość nadprogramowego drewna, pochodzącego głównie z Borów Tucholskich, cena za ten surowiec spadła o 30 procent. Przed trąbą powietrzną Lasy Państwowe za metr sześcienny drewna otrzymywały 220 złotych. Obecnie o 50 zł mniej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Odnowienia
  Drewno trzeba sprzedac aby można bylo odnowić ,to zn .posadzić i pielęgnowac nowy mlody las.Wiec po co te bzdury wipisujecie .Drewno sezonuje sie leżącce na legarach lub paletach,nierzadko przykryte ,anie na ziem ,gdzie gnije i jest atakowane przez drwalnika i inne robale.Gdzieś trzeba chodzić na grzyby.Ate rozwalone domy, no cóż BÓG karze palących śmieci
  ~Husqi /2012-12-23 20:02
 • Sprzedaż drzewa
  Witam.
  Mam pytanko dotyczące sprzedaży powalonych drzew, czy można je jakoś kupić?
  ~bzyk /2012-08-29 21:36
 • Bzdury
  Drzewa które zostały powalone lub sciete i tak muszą swoje odleżeć aby wyschnąć. Także skąd ten pośpiech? Chyba po to aby szybko zrobić na boku interes.
  ~S3m6ue /2012-08-22 10:43
 • zludzenie
  no to mam nadzieje ze pieniazki ze sprzedazy drzewa pojda na pomoc dla mieszkancow to beda ogromne odszkodowania mozna tak nazwac. tylko dlaczego mam wrazenie ze ktos zaczerpnie z tego duze zyski a poszkodowani nie dostana nic? i o jakich stratachj on mowi ja widze tam tylko zyski ze sprzedazy drzewa jakby nie traba to by nie mieli drzewa a tak to maja wiec ja nie widze tam strat. te pieniadze powinny pojsc do tych co starcili majatek zycia amen
  ~marian /2012-07-31 19:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...