Informacje
 • Jak pomóc ofiarom nawałnic? Sośno i inne miejscowości apelują o pomoc

  19-08-2017 13:38 W tych regionach sytuacja jest trudna

  Skutki burz są wciąż usuwane w wielu regionach Polski

  Foto: TVN Meteo; Film: TVN24

  W całej Polsce trwają działania straży pożarnej wspomagane przez wojsko oraz ochotników. Przyczyną tej mobilizacji jest potężna nawałnica, która odebrała życie sześciu osobom i doprowadziła do ogromnych szkód. Informujemy, jak można pomóc mieszkańcom.

  Nawałnica, która wstrząsnęła Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia, doprowadziła do śmierci sześciu osób, w tym pięciu z województwa pomorskiego, ale też wyrządziła ogromne straty na terenie województw, powiatów, gmin i miejscowości. Na bieżąco informujemy o potrzebach kolejnych miejscowości.

  Szczególnie wielu potrzebujących jest w powiecie chojnickim, czerskim oraz sępolnickim.

  Bez dachu nad głową

  O zasiłek z wysokości do 100 tys. zł na odbudowę domu mogą ubiegać się osoby poszkodowane w wyniku nawałnic; na remont mieszkania można uzyskać do 20 tys. zł - przypomniał w środę resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Ministerstwo opublikowało komunikat dotyczący zasad ubiegania się o pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku nawałnic.

  Rodziny i osoby samotnie gospodarujące, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) mogą liczyć na zasiłek do 6 tys. zł. Podstawą do wypłaty jest przeprowadzony wywiad środowiskowy. Wypłaty świadczenia dokonuje ośrodek pomocy społecznej.

  Poszkodowani w wyniku nawałnic mogą również uzyskać do 20 tys. zł. zasiłku na remont budynku lub lokalu mieszkalnego. Pamiętać przy tym trzeba, że wysokość świadczenia pomniejsza się o kwotę już przyznanego zasiłku celowego na to samo zdarzenie w wysokości 6 tys. zł.

  Na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego poszkodowani mogą uzyskać zasiłek do 100 tys. zł. Również wysokość tego świadczenia pomniejsza się o kwotę już przyznanego zasiłku celowego w wysokości 6 tys. zł. oraz zasiłku w wysokości 20 tys. zł. W tym przypadku niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki oraz oszacowanie szkody przez uprawnioną osobę.

  Inne możliwe formy pomocy to: udzielenie niezbędnego schronienia, posiłku, ubrania, a także praca socjalna, poradnictwo specjalistyczne, wsparcie w formie interwencji kryzysowej, czy pomoc w formie pobytu w ośrodku wsparcia.

  Szczegółowe informacje można uzyskać w miejscowym ośrodku pomocy społecznej - przypomina MRPiPS.

  Województwo pomorskie

  W województwie pomorskim najwięcej działań straży pożarnej prowadzonych jest wciąż w następujących powiatach: powiecie bytowskim, powiecie człuchowskim, powiecie kościerskim, powiecie starogardzkim oraz, co zrozumiałe, w powiecie chojnickim, gdzie zniszczeń jest najwięcej.

  MOPS w Sopocie rozpoczął zbiórkę narzędzi i środków czystości, które chce przekazać Czerskowi. Potrzebne są m.in. grabie, łopaty, wodery, rękawice, wiadra, miotły, ręczniki papierowe, worki na śmieci i środki czystości.

  - Rzeczy te można zostawiać w punkcie informacji magistratu, a po godzinach pracy urzędu - w dyżurce Straży Miejskiej – poinformowała Anna Dyksińska z Biura Promocji Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu.

  W powiecie bytowskim najwięcej działań straż prowadzi w gminie Parchów oraz gminie Studzienice. W gminie Studzienice w dokładnie siedmiu miejscowościach niezbędne było stosowanie agregatów, które dostarczały prąd. Nocna burza, której towarzyszył silny wiatr, wyrządziła ogrom zniszczeń w miejscowości Nakla w gminie Parchowo. Wiatr pozrywał dachy domów i połamał setki drzew. Mieszkańcy wsi szacują straty, które ponieśli. Znaczne straty materialne odnotowała też miejscowość Glinowo także leżąca w gminie Parchowo. Pozostałe miejscowości, w których interweniuje bądź interweniowała straż, to: Grabowo Parchowskie, Sominy, Kaszubski Bór, Syrczno oraz kurorty wokół jeziora Mausz.

  Pomoc: pomocy mieszkańcom gminy Parchowo można udzielić po uprzednim kontakcie pod numerem telefonu 697 770 125. W wielu domach niezbędna jest papa oraz plandeki, które umożliwią uchronienie dobytku przed nadchodzącymi burzami.

  W powiecie kościerskim największe zniszczenia straż odnotowała w gminie Kościerzyna oraz w gminach Lipusz i Dziemiany. Na terenie powiatu głównym problemem jest awaria prądu, lecz w wielu miejscowościach wystąpiły problemy z dostawą wody i paliwa. Straż odnotowała ponad 320 interwencji.

  W powiecie starogardzkim największe straty na tę chwilę zostały zgłoszone w gminach Osiek i Starogard oraz w mieście Starogard Gdański, lecz przerwy w dostawach prądu pojawiły się również w gminie Zbiewo.

  - Zgłoszenia dotyczyły najczęściej niedrożnych dróg z powodu powalonych drzew - informuje kpt. Karina Stankowska, rzeczniczka prasowa KP PSP w Starogardzie Gd. - Były również zdarzenia dotyczące zerwania części lub całości dachów, głównie w Jabłowie, Jabłówku, Kolinczu, Bobowie, Pączewie. - dodała.

  W powiecie człuchowskim największym problemem są na tę chwilę wiatrołomy oraz zatarasowane drogi trzeciego priorytetu. Straż powiatowa poinformowała o tym, że nie ma szeroko zakrojonych działań na terenie powiatu, ale w gminach Dębrzno, Człuchów i Przechlewo prowadzonych jest najwięcej działań straży pożarnej.

  W powiecie chojnickim skala zniszczeń jest przytłaczająca. Wszystkie gminy poniosły ogromne straty, a Suszek i okolice miejscowości stały się miejscem tragedii, w wyniku której zmarły dwie nastoletnie harcerki. Do największych zniszczeń doszło w gminie Brusy, Czersk oraz - co zrozumiałe - w gminie Chojnice. Ucierpiały nie tylko Chojnice, Rytel i Modrzejewo.

  Rzeka Brda została zatarasowana i grozi wylaniem przy pierwszej okazji. Prowadzone są zakrojone na ogromną skalę działania straży pożarnej oraz wojska. Straż pożarna zgłosiła liczne przypadki obluzowanych konarów oraz zatarasowanych dróg o drugim lub trzecim priorytecie. Na terenie powiatu przeprowadzono od weekendu 450 interwencji, w tym 90 wczoraj i około 100 dziś.

  - Mieszkałem w lesie, teraz do lasu mam cztery kilometry - mówi Łukasz Ossowski, sołtys Rytla.

  Polski Czerwony Krzyż uruchomił specjalną zbiórkę na rzecz poszkodowanych w wyniku zniszczeń w województwie pomorskim. Chcą pomóc tym, którzy w nocy z piątku na sobotę stracili dorobek całego życia. - Zależy nam na jak najszybszym dotarciu do jak największej liczby poszkodowanych. W związku z ogromną liczbą osób zwracających się do naszego oddziału oraz oddziałów powiatowych podjęliśmy decyzję o natychmiastowym wsparciu rzeczowym i organizacyjnym.

  Wpłaty można kierować na specjalnie wyodrębnione konto PCK PL 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 oraz za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

  Ruszył też całodobowy numer alarmowy pomorskiego PCK (533 374 432), pod który można zgłaszać prośby o pomoc oraz deklaracje pomocy. PCK informuje, że najbardziej potrzebne są: kanistry na paliwo, żywność sucha długoterminowa, baterie, koce, ręczniki, papier toaletowy, plastikowe miski i kubki jednorazowe, środki czyszczące i higieny osobistej, paliwo do pił i agregatów, a także olej do smarowania łańcuchów pił.

  Pomorski PCK poinformował, że w środę zakupił 9 agregatów prądotwórczych, 200 kasków, 100 woderów, żywność za blisko 10 tys. zł oraz środki ochrony osobistej i środki higieniczne za 15 tys. zł. W sobotę zebrane lub kupione dary mają zostać dostarczone na zniszczone nawałnicą tereny w specjalnym konwoju.

  Ponadto 20 sierpnia we wszystkich kościołach Diecezji Pelplińskiej odbędzie się zbiórka funduszy na rzecz poszkodowanych w żywiole.

  Wszystkie osoby spoza Diecezji Pelplińskiej chcące włączyć się w pomoc poszkodowanym zachęcamy do włączenia się w zbiórkę prowadzoną przez Caritas Polska poprzez: wysłanie SMS z hasłem WICHURA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub wpłatę na konto Caritas  PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 – z dopiskiem WICHURA.

  Województwo wielkopolskie

  W województwie wielkopolskim największe straty odnotowano w powiecie gnieźnieńskim, powiecie jarocińskim, powiecie wrzesińskim, powiecie średzkim, powiecie gostyńskim oraz powiecie poznańskim. Najbardziej ucierpiał powiat gnieźnieński.

  W powiecie wrzesińskim straż pożarna najwięcej działań prowadzi w miejscowościach Nekla, Miłosław, Września oraz Kołaczkowa. Najpoważniej jest jednak w Marzeninie, Nowym Folwarku, Psarach Polskich oraz na osiedlu Lipówka we Wrześni.

  W powiecie średzkim straż pożarna wciąż prowadzi działania porządkowe w Nowym Mieście Wielkopolskim i Środzie Wielkopolskiej. Zarówno w gminach, jak i miejscowościach straż pożarna stara się jak najszybciej uporać z zagrożeniem.

  W powiecie gostyńskim najbardziej ucierpiały gminy Krobia i Borek Wielkopolski. Jedynie w pierwszej godzinie interwencji w powiecie zgłoszono 200 interwencji. W Brzeziu dom mieszkalny został rażony piorunem i straż musiała mierzyć się z wywołanym przez to pożarem.

  Osoby, które pragną wspomóc pogorzelców, mają taką możliwość: rodzina nie posiada niezbędnych środków, żywności, sprzętu AGD. Jeśli coś takiego posiadacie, należy zadzwonić pod nr tel. 602122702 lub 669181349, na numer pana J. Wojciechowskiego.

  W powiecie jarocińskim działania wciąż są prowadzone na terenie gmin Jaraczewo, Jarocin i Żerków. Dużym problemem były zalane piwnice i posesje, doszło do takich interwencji w miejscowościach Wilkowyje, Bartoszyce i w samym Jarocinie. Najbardziej ucierpiała gmina Jaraczewo, gdzie interwencji było ponad 16. Największym problemem jest siedem zerwanych dachów, które muszą być zabezpieczone przed nadchodzącym frontem burzowym.

  Propozycję wsparcia należy zgłosić do władz gminy.

  W powiecie poznańskim najwięcej działań straży przeprowadzanych jest w gminach Kórnik, Kleszczewo, Kostrzyn. Zawalone drzewo załamało ogrodzenia w poznańskim ogrodzie zoologicznym, przez co władze zoo zadecydowały o tymczasowym jego zamknięciu.

  Najpoważniejsze szkody są w powiecie gnieźnieńskim, gdzie straż wciąż szacuje napływające zgłoszenia. Najgorzej jest w gminach Czerniejewo i Gniezno. Zmieciony dach hali sportowej, uszkodzony gmach katedry czy elewacji Archiwum Państwowego oraz zdmuchnięte zadaszenia stadionu żużlowego to tylko niektóre ze strat.W mieście przywrócono już dostawy prądu, ale cmentarze i parki są zamknięte dla odwiedzających z uwagi na poluzowane gałęzie drzew.

  Województwo kujawsko-pomorskie

  W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy została uruchomiona specjalna linia telefoniczna, gdzie wszyscy chętni mogą zaoferować pomoc osobom poszkodowanym przez nawałnice.

  Infolinia czynna jest w od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 17, a w soboty i niedziele od godziny 10 do 16. Do dyspozycji są telefony: 52 349 75 68 i 52 349 74 07. Zgłaszać się mogą osoby prywatne i firmy, które są w stanie przekazać poszkodowanym pomoc rzeczową, jak materiały budowlane potrzebne do odbudowy i naprawy zniszczonych domów czy elementy wyposażenia wnętrz.

  Podobna infolinia czynna jest w Urzędzie Miejskim w Bydgoszczy. Oferty pomocy przyjmowane są przez całą dobę pod numerem 52 585 98 88. Pomoc można zgłaszać też na lub adres mailowy (bczk@um.bydgoszcz.pl).

  W województwie kujawsko-pomorskim największe zniszczenia - oraz zgłaszane potrzeby - rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu stwierdził w przypadku powiatu tucholskiego, sępoleńskiego, nakielskiego, żnińskiego oraz bydgoskiego, a największe zniszczenia nawałnica pozostawiła w powiecie tucholskim, sępoleńskim i żnińskim.

  Rzecznik stwierdził, że największym problemem są zarówno wiatrołomy, jak i zabezpieczenie budynków mieszkalnych przed nadchodzącą burzą. Drogi pierwszego priorytetu są już udrożnione i działania straży koncentrują się obecnie na zabezpieczaniu dobytku, aprowizacji, usuwaniu potencjalnych zagrożeń. Poważnym utrudnieniem jest też brak prądu w licznych miejscowościach powiatu tucholskiego i sępoleńskiego.

  Wsparcia udzieliły pozostałe województwa - między innymi mazowieckie, wielkopolskie i warmińsko-mazurskie.

  Rzecznik poinformował o doskonałej współpracy sztabów, województwa oraz ochotników. Niezbędna jest pomoc, którą można deklarować służbom gminy lub powiatu.

  W powiecie tucholskim najbardziej ucierpiały miejscowości Tuchola i Gostycyn, są to miejscowości, które ucierpiały wyjątkowo poważnie nawet w skali kraju.

  W powiecie bydgoskim najbardziej ucierpiała gmina Koronowo. Na bydgoskim Płoniu wicher o prędkości ponad 130 kilometrów na godzinę zarwał dach bloku. W gminie Złotniki Kujawskie w Będzitówku rodzina z dwójką dzieci straciła dom.

  Pomocy można jej udzielić po uprzednim skontaktowaniu się telefonicznym: 605 867 423.

  W powiecie sępoleńskim najwięcej interwencji odnotowała straż pożarna w gminach Sępolno oraz w Sośni. Jak informuje lokalny Sztab Zarządzania Kryzysowego:

  - W godzinach nocnych 12 sierpnia przez powiat sępoleński przeszła nawałnica. Swoim obszarem silny wiatr w porywach do 100km/h objął wszystkie cztery gminy naszego powiatu. Najbardziej poszkodowana została gmina Sośno.

  Mieszkańcy Sośna i okolic proszą o pomoc, nie mają dachu nad głową, rzeczy niezbędnych do życia i materiałów budowlanych. Zbiórka trwa, ale poza darowiznami niezbędni są też ochotnicy i narzędzia.

  Na tę chwilę mieszkańcy potrzebują: łańcuchów do pił, paliwa, oleju do smarowania łańcuchów, mieszanki do rozcieńczania paliwa, rękawiczek roboczych, plandek, folii do przykrywania dachów, folii spożywczej, mioteł, grabi, taczek, latarek, baterii, naczyń jednorazowych, koców, ręczników, pościeli, papieru toaletowego, płynu do naczyń, worków na śmieci, środków higieny osobistej oraz farb i gładzi gipsowej.

  Pomocy można udzielać poprzez profil na portalu facebook lub na stronie powiatu: www.powiat-sepolno.pl.

  Mieszkańcy proszą o kontakt w celu konsultacji niezbędnych potrzeb pod numerem:

  tel. 603 555 616

  W powiecie nakielskim straż otrzymuje kolejne zgłoszenia w gminach Nakło, Kcynia i Szubin. W Potielicach i Gabrielinie wiele osób utraciło dach nad głową, a deklaracje pomocy należy zgłaszać na stronie powiatu.

  W powiecie żnińskim największe straty straż odnotowała w gminie Żnin.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • pomoc dla Rytla
  - chcecie szybko posprzątać weźcie maszyny od ministra Suszki z puszczy !! dwa dni i posprzątane !!
  ~robwie /2017-08-15 23:17
 • Jest tak
  Zanim się w wo gule zachce pomagać to trzeba odczekać tydzień a później iść na paradę i po paradzie rozejrzeć się czy już ktoś niósł pomoc po czym zwołać konferencję i rzec : Nieśliśmy pomoc od samego początku, bla bla bla i wychodzi arcybiskup ze słowami zrzućcie się sami na waszą tragedię amen.
  A wyczerpanym strażakom po ciężkiej robocie nawet dziękuję nie powiedzieć.
  ~Trollo /2017-08-15 18:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...