Informacje
 • Dwa polskie satelity polecą w kosmos

  18-09-2011 10:26 Projekt pochłonie 14 milionów złotych

  Trwają prace nad pierwszym polskim satelitą naukowym

  TVN24, sxc.hu, Institute for Astronomy, University of Vienna

  Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN konstruują pierwszego polskiego satelitę naukowego. Zostanie on wystrzelony w przestrzeń okołoziemską w przyszłym roku w ramach wspólnego projektu badaczy z Polski, Austrii i Kanady. Drugi satelita ma trafić na orbitę przed marcem 2013 roku.

  Pierwszy polski sztuczny satelita będzie nazywał się Lem, na cześć pisarza Stanisława Lema. Nad jego konstrukcją pracują Instytuty Polskiej Akademii Nauk (Centrum Badań Kosmicznych oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika) we współpracy z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Dwa satelity powędrują na orbitę

  W ramach projektu BRITE (BRIght-star Target Explorer) mają powstać dwa polskie satelity. Będą umieszczone na orbicie okołoziemskiej do marca 2013 roku, aby uzyskać dane astrosejsmologiczne jasnych gwiazd (badanie pulsacji gwiazd i wnioskowanie między innymi na tej podstawie o ich budowie wewnętrznej).

  - Lem, pierwszy polski satelita naukowy, zostanie wystrzelony w kosmos w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że we wrześniu zostanie wyniesiony na orbitę. To jest satelita, który ma badać jasne gwiazdy – mówi Grzegorz Woźniak, kierownik Stacji Naziemnej Centrum Badań Kosmicznych PAN.

  Satelity zbudowane w CBK będą częścią grupy sześciu podobnych obiektów tworzących tzw. formację lotną, umieszczoną na orbicie o wysokości 800 kilometrów. - Będą dwa polskie, dwa austriackie i dwa kanadyjskie satelity – dodaje Woźniak.

  Precyzyjne badania gwiazd

  Satelity będą prowadziły precyzyjne i jednoczesne pomiary fotometryczne najjaśniejszych gwiazd zmiennych nieba. Polskie satelity będą miały niewielkie rozmiary - to sześciany o wadze 7 kilogramów i boku długości 20 cm.

  - Konstrukcja zostanie zamknięta w kostce. Sześcian jest dużo łatwiej zbudować - mówi Grzegorz Woźniak.

  Zainstalowana na satelicie sześciokątna kamera otrzyma niezakłócone wpływem atmosfery zdjęcia wielu gwiazd. Polska wiedza teoretyczna oparta o własne kody numeryczne służące symulacji pulsacji gwiazd, powszechnie uważana jest za „state-of-art”, tj. wedle wszelkich arkanów sztuki.

  Polskie konstrukcje latają w kosmosie

  Od momentu powołania Centrum Badań Kosmicznych PAN (1977) grupy badawcze i inżynierskie stworzyły instrumenty i uczestniczyły w eksperymentach w ponad 50 misjach kosmicznych. Aktualnie polskie instrumenty naukowe pracują w przestrzeni kosmicznej, uczestnicząc w kilku najpoważniejszych misjach międzynarodowych.

  Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pochłonie 14 milionów złotych.

  W niedzielę można zwiedzić Centrum

  W ramach XV Festiwalu Nauki, w niedzielę 18 września w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN jest dzień otwarty. Podczas wykładów i warsztatów będzie można między innymi dowidzieć się, jak w swojej kuchni zrobić kometę.

  Satelita w internetowej telewizji

  Jeśli chcecie śledzić na bieżąco prace nad satelitami, zajrzyjcie na BRITE TV - kanał telewizji internetowej. Czasami pojawiają się także inne tematy związane z technologiami kosmicznymi.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • A telekomunikacyjny satelita nie jest nam potrzebny?
  Czyzby "monopol" tepsy siegal az w kosmos i bronia infrastrukury naziemnej nogami i recami??? Chca wyslac sondy do badania gwiazd, ja rozumiem, hobby, lobby etc. a wojsko z gola d... i dzierzawi od Rosjan.
  ~dsa /2011-10-23 11:23
 • srata tata
  nie macie na co pieniedzy wydawac ??
  i tak nigdzie nie polecimy w kosmos nie stac nas na to
  po co zasmiecac obszary w okolo ziemi kolejnym zelastwem skoro te same dane za ulamek kosztow wuybudowania satelity mozemy pobrac z innego zrodla ??
  ~milosnik /2011-09-21 15:55
 • Jestem Amerykaninem
  Tak trzymać.
  wroclawianin
  ~d5tap2 /2011-09-18 14:02
 • Kopernik-500
  Wystrzelony 1 kwietnia 1973 r z kosmodromu Kapustin satelita Kopernik-500, skonstruowany w Zakladzie Radioastronomii Uniwersytu Mikołaja Kopernika w Toruniu i toruńskiej placówce PAN, egzemplarze lotne wykonane w Instytucie Lotnictwa w Warszawie.

  Radio observations from the Interkosmos-Kopernik 500 satellite
  Hanasz, J.; Schreiber, R.; Welnowski, H.; Wikierski, B.; Aksenow, W. I.
  Postepy Astronomii, vol. 23, Jan.-Mar. 1975, p. 3-10. In Polish.
  The space experiment on board Interkosmos-Kopernik 500 is briefly described. About 50 solar type III bursts of sporadic radio emission were observed by the radiospectrograph over the frequency range from 0.6 to 6.0 MHz. An irregular structure was observed in some of the type III bursts during the growth phase, recalling the structure of decametric type IIIb bursts. Plasma resonances arising in the ionosphere were also continuously recorded
  ~s100noga /2011-09-18 13:45
 • to jest wall-e
  widac skad czerpali inspiracje ;)
  ~walle /2011-09-18 12:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...